25. srpnja 2024.

Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

Manjinska Dalmacija (II)

3 min read

U prvom nastavku smo detaljno donijeli sve izbore za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina za Dubrovačko Neretvansku i Splitsko Dalmatinsku županiju. Izbori koji su provedeni 2019. godine bili su lakmus papir i Popisa stanovništva 2021. godine . U drugom nastavku ćemo donijeti sastave vijeća i predstavnike nacionalnih manjina iz Šibensko Kninske županije i Zadarske županije.

Šibensko Kninska županija

U Šibensko Kninskoj županiji na razini županije mogućnost formiranja vijeća imaju samo Srbi dok predstavnika mogu izabrati Albanci, Bošnjaci i Slovenci. Ovdje se istaknula udruga KUD Ljiljan Zadar koja je i nakladnik Zadar TV-a koja je kandidirala predstavnika i zamjenika predstavnika bošnjačke nacionalne manjine. Gradovi Drniš, Knin, Skradin i Vodice raspisali su i proveli izbore za vijeće srpske nacionalne manjine, jednako kao i Općine Ervenik, Biskupija i Kistanje. U općinama Tribunj, Promina i Cviljane raspisani su no nius provedeni izbori za vijeće srpske nacionalne manjine. Grad Šibenik raspisao je i prove o izbore za vijeće srpske nacionalne manjine, te predstavnika bošnjačke nacionalne manjine. Izbori za albanskog predstavnika pri Gradu Šibeniku nisu provedeni jer nije bilo kandidata.

Zadarska županija

Zadarska županija raspisala je i provela izbore za vijeća albanske, bošnjačke i srpske nacionalne manjine te predstavnike crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine. Izbori za predstavnike mađarske, njemačke i talijanske nacionalne manjine nisu provedeni jer nije bilo kandidata.

U Gradu Benkovcu formirano je vijeće srpske nacionalne manjine dok u Gradovima Biograd na moru i Nin nije iz razloga nedostatka kandidata. Grad Obrovac proveo je izbore za vijeće srpske nacionalne manjine dok Grad Pag nije proveo izbore za vijeće bošnjačke nacionalne manjine.

Na razini općina je stanje s provedenim manjinskim izborima blago rečeno poražavajuće. Jedina općina koja je provela izbore za neko vijeće je Općina Gračac koja je provela izbore za vijeće srpske nacionalne manjine, Općine Zemunik Donji, Vrsi, Vir, Tkon, Starigrad, Stankovci, Povljana, Polača, Lišane Ostrovičke i Jasenice nisu provele izbore zbog nedostatka kandidata.

Summa summarum

Primjetno je da su veći gradovi u Dalmaciji raspisali i u velikom postotku proveli izbore za vijeća ili predstavnike nacionalnih manjina dok su manje sredine uglavnom ostale uskraćene za tu mogućnost.

Postavlja se pitanje zašto manje sredine u velikoj mjeri nemaju kandidate na izborima za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina. Odgovor možda leži i u činjenici da kanidature za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina ističu udruge nacionalnih manjina kojih u manjim sredinama kronično nedostaje. Dok se veća središta po županijama fokusiraju sami na sebe ili na županijske liste, male općine i gradovi ostaju na marginama te ne pronalaze kandidate. Primjetno je isto tako da se na listama za županijska vijeća nalaze kandidati koji žive u tim mjestima no ipak nisu sastavili liste za svoje mjesto.

Puno je upitnika iza svakih manjinskih izbora, a premalo odgovora. Sistem preferencijskog glasovanja za sve kandidate dovodi najčešće da na izborima bude izabrana samo jedna lista te to potpuno guši i ubija demokratska načela.

Morat će se u budućnosti razmotriti neki novi izborni modeli, koji će potaknuti više pripadnika nacionalnih manjina na kandidiranje. Ovako su osuđeni čekati velike županijske centre kad će se okrenuti njima i ponuditi mrvice.

Županije, gradovi i općine bi se također trebale više istaknuti po pitanju promidžbe i pozivanja građana na izbore. Prije izbora bi se kroz markentiške pozicije pozivalo pripadnike nacionalnih manjina da se kandidiraju, a i pozivanjem na izlazak na izbore dodatno bi se afirmirali ti izbori.

Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja novinarske izvrsnosti Agencije za elektroničke medije