24. srpnja 2024.

ABA LIGA: ZADAR OSTAO BEZ TRENERA, I BEZ PRVE POBJEDE U ABA LIGI

4 min read

zadar, 19.10.2020. - dvorana kresimira cosica na visnjiku - 3. kolo ABA lige izmedju kk zadar i kk krka -

Rok Stipčević ‘ukrao’ prvu pobjedu Zadru u ABA Ligi. Niti 35 slobodnih bacanja nije pomoglo ekipi iz Donatovog grada u pohodu na prvu ABA-ligašku pobjedu.

KK Zadar je par sati prije početka utakmice 3. kola ABA Lige protiv KK Krke Novo Mesto na svojim službenim stranicama objavio kako trener Veljko Mršić neće voditi svoju momčad radi kontakta s osobom zaraženom Koronavirusom, te će do isteka samoizolacije trener Zadrana biti njegov pomoćnik Ivan Perinčić.

Zadar je u susret dakle ušao bez trenera, bez novog pojačanja Chinanua Onuakua koji još nema pravo nastupa te naposljetku bez pobjede u ABA Ligi. Počeo je susret vrlo dinamično, igralo se koš za koš. Dok je igru Krke vodio Roderick Champor uz pomoć Nejca Bariča Zadrani su držali rezultatski priključak, i bili na poen-dva zaostatka. Shvatio je to i trener Vladimir Anzulović te je kao organizatora igre na parket posao Roka Stipčevića koji je krenuo unositi velike probleme u bijelo-plavi sastav. Otvorio je susret tricom koja je primorala trenera Ivana Perinčića da pozove minutu odmora. Nije ta pauza puno pomogla Zadru jer je Krka gradila sve veću i veću prednost, a s trećim ubačajem za tri poena s ‘zvukom sirene’ Rok Stipčević je stavio ‘točku na i’ prve četvrtine koja je rezultatom iznosila 18:25.

Nešto bolju igru pružili su Zadrani u drugoj četvrtini, no uz oscilacije u svojoj igri. Prošli su sve od poena zaostatka do velikih -8 u samo deset minuta. Domagoj Vuković vukao je svoje momke, a ne baš bajan šut iz igre domaćih prikrivala je velika agresivnost Krke te velik broj slobodnih bacanja. Napromašivali su se Zadrani i ‘penala’ no ipak su tu i tamo ‘uboli’ koje, a i mladi Duje Brala svojim košem i asistencijom dao je Zadru malo vjetra u leđa pred kraj prvog poluvremena pa je na velikome odmoru na semaforu stajalo 34:37 za goste iz Novog Mesta. Na poluvremenu goste je mogla zabrinjavati činjenica da su napravili velik broj osobnih pogrešaka, dok je Zadar uz sve probleme imao i problem s slobodnim bacanjima koji su iznosili katastrofalnih 8/20.

Gosti iz Novog Mesta odlučili su podignuti svoju igru u trećoj dionici dva puta došli do prednosti od +12, no velik broj osobnih pogrešaka gostiju i nešto veća koncentracija Zadrana liniji slobodnih bacanja vraćala je Zadrana, uz pomoć individualne kvalitete pogotovo u skakačkome aspektu Domagoja Vukovića i Dominica Gilberta. U potpunosti je Zadar pronašao put do povratka u utakmicu pa je s istekom treće četvrtine tricom Martina Junakovića Zadar imao minimalni zaostatak 54:55.

Nije bilo mjesta za kalkulacije ulaskom u posljednjih 10 minuta u ovome susretu te su i jedni i drugi išli ‘na sve ili ništa’. Opet su gosti puno bolje krenuli u nastavak te su se vrlo lako nosili s obranom Zadra u Krešinom domu na Višnjiku. Nezadovoljni su bili i svi gledatelji, kojih se uz pridržavanje epidemioloških mjera skupilo oko 300, igrom svojih bijelo-plavih. Krka je zabijala, Zadar pokušavao parirati no uz preveliku razinu lakoće do +11 došli su Slovenci. Trener Perinčić pokušavao je napraviti sve ne bi li ikako uspio ugroziti prednost gostiju, no budući da je Junaković ranije susret napusti s 5 faulova ostao je bez jednog šutera visokog kalibra te nije imao lak zadatak. Ipak nekako je Zadar opet na krilima Domagoja Vukovića i Dominica Gilberta uz pomoć Amerikanca Justina Cartera uspio stići rezultatski minus u zadnjoj minuti susreta. Dominik Mavra koji danas ruku na srce nije bio vidljiv na parketu zabio je vrlo važnu tricu za Zadrane te je smanjio nakon dugo vremena na samo -3 (68:71). Napad nakon Stipčević je pokušao završiti utakmicu no promašio je šut za 3 dao je priliku Zadru za potpuni povratak u utakmicu, a Gilbert je bio polovično točan s linije za bacanja te je dao priliku treneru Anzuloviću za timeout i završetak utakmice. Rok Stipčević bio je ‘meta’ za ‘završni udarac’ te je lijepo Stipčević probio i s poludistance pogodio za 69:73 što je Zadru ipak bilo nedostižno. Promašena trica Mavre i jedno slobodno bacanje Vukovića doveli su nas do rezultata 70:73.

Rok Stipčević s 20 koševa (trica 5/10) vodio je Krku do 9 pobjede u zadnjih 10 susreta s Zadranima, a pomogao mu je I Jan Rebec s 15 ubačaja. Domagoj Vuković s 20 koševa I 9 skokova predvodio je poraženi sastav dok su mu u pomoć priskočili i Dominic Gilbert s 12 koševa I 13 skokova a s po 11 ubačaja završili su Justin Carter i kapetan Dominik Mavra.

Eyassu Worku i Jonathan Galloway, dva Američka pojačanja danas su zajedno su odigrali nešto manje od 11 minuta, dok je Duje Brala na parketu proveo 14 minuta. Dvije vijesti vezane za roster jedna jako jako alarmantna druga ipak nešto pozitivnija jer gledamo kako se maldome momku daje prilika u utakmici ovakve razine. No ipak  pitamo se što Worku i Galloway još uvijek rade u Hrvatskom ABA-ligašu i koliko će se još čekati na njihovu ‘prilagodbu’?

Zadar već sutra na Višnjiku dočekuje KK Adria Oil Škrljevo u sklopu HT Premijer lige, a jedan zanimljiv dvoboj čeka ih već u petak u Dvorani Jazine, protiv gradskog rivala koji je jako dobro krenuo u Premijerligašku sezonu, riječ je naravno o KK Sonik Puntamici. Sonik će svakako u taj susret ući vrlo motivirano, pogotovo nakon nespretnog poraza u gostima kod Zaboka 88:76. Atmosfera se u svlačionici po našim saznanjima niti nakon toga nije promijenila zato ćemo poseban imperativ staviti upravo na taj susret. Jedno je u svijetu košarke u Zadru sigurno, nikad nije i neće biti dosadno.