25. srpnja 2024.

ABA LIGA: SPLIĆANI TORPEDIRALI ZADRANE, KUD PLOVI ZADARSKA LAĐA?

3 min read

Ivica Skelin nadmudrio Zadrane i upisao nova 2 boda na ljestvicu ABA Lige. Veljko Mršić ima se o čemu zapitati što se tiče rostera kojim raspolaže…

Jako loš start utakmice za ‘plavo-bijele’ mogao je nagovijestiti da će Zadrani teško do pobjede protiv Splićana koji imaju jakok respektabilnu ekipu ove sezone. Zadrani kao da ne žele igrati ozbiljnu košarku ove sezone ili jednostavno ne mogu. Jedno je sigurno, ovakvom igrom ABA 2 nije mogućnost već realno stanje momčadi iz Donatova grada.

Već u prvoj četvrtini Split je uhvatio dvoznamenkastu prednost (13:23), no Zadrani su uspijeli koliko toliko konsolidirati redove pa su smanjili zaostatak i hvatali priključak kroz cijelu utakmicu, što će se kasnije pokazati nemogućim za Mavru i društvo. Imali su Zadrani želju da uhvate Split, no Splićani su ipak izgarali danas te se trudili kao da igraju finale Eurolige, što kod Zadra nismo vidjeli jedno izvjesno vrijeme.

Igru o kojoj nemamo što previše kazati osim da su Splićani, s pravim centrom kandidat možda čak i za borbu za Final 4, dok Zadar bez šutera i volje za igrom nema što tražiti kako u HT Premijer ligi tako i u ABA Ligi. Veljko Mrsić posezao je tokom utakmice nekim, mogli bi reći dsikutabilnim odlukama. Najveće iznenađenje pružio je Aleksandar Bursać koji je Zadru doveo ovo što je trebalo brzi koševi i netko ko će povući kraje druge dionice, da bi u nastavku ostao zamrznut na klupi. Forsirao se kapetan Dominik Mavra koji nije imao svoj dan i šutirao je očajnih 3/12, a za Dujom Bralom poseglo se tek da odigra 8 minuta. Nisu jasne taktičke zamisli Mršića, i morati će i on malo prilagoditi sebe i taktiku ekipi. No nikako ne možemo svu krivicu staviti na trenera jer ovi igrači ne pokazuju želju, koje je više bilo na Zadarskoj ljetnoj ligi ove godine. Moraju shvatiti u kojem su gradu i za koji klub igraju, te kako ‘Ljudi prolaze a Zadar ostaje..’ Sljedeće kolo Zadar gostuje kod Partizana koji ima vrlo snažnu momčad, morati će do tada popraviti puno toga momci u ‘plavo-bijelom’. Šuška se i kako bi Kodi Justice, Amerikanac koji pokriva poziciju šutera mogao pojačati Zadarane. Živi bili pa vidjeli.. Dominic Gilbert zabio je u ovoj utakmici 13 koševa, dok su ga s po 10 pratili Aleksandaar Bursać i Dominik Mavra.

Veljko Mršić, trener Zadra nakon utakmice: “Zaslužena pobjeda Splita. Split je od početka utakmice bio bolja momčad i pametnija momčad. Mi smo pokazali želju, to ne mogu prigovoriti dečkima. Međutim toliko loših odluka smo donijeli tijekom cijele utakmicu i u obrani i u napadu. U drugom poluvremenu smo poboljšali obranu, ali u napadu smo imali previše loših odluka i promašenih otvoreni šuteva, da bi se dobila utakmica. Nismo bili dobri, zaslužena pobjeda Splita.”

S druge strane Splićani su odigrali jednu jako dobru utakmicu te mogu očekivati jako lijepe stvari ukoliko ovako nastave. Uz dužno poštovanje Darku Baji, Splitu je potreban centar jednog iskusnijeg kalibra koji će moći pod košem praviti nered ABA-ligašima većeg budžeta. Bilo kako bilo vrlo dobra regionalna izdanja Splićana se nastavlja, a u ABA Ligi već sljedeće kolo imaju novi hrvatski derbi s Cibonom na Gripama! Marko Luković s 18 koševa završio je susret, dok su Sani Čampara i Blaž Mesiček imali po 10, Antonio Vranković dodao je 8 u pobjedu Splita.

Ivica Skelin, trener Splita: “Zaslužena pobjeda, tijekom cijele utakmice smo bili u vodstvu i kontrolirali rezultat. Jako sam zadovoljan. Mislim da smo igrali bolje nego prošli put i moramo nastaviti napredovati. Igrali smo dobru obranu, nismo puštali lagane poene iz tranzicije i sveli smo igru pet na pet, to nam je i bio cilj.”