25. srpnja 2024.

HT PREMIJER LIGA: SONIK ŠOKIRAO ZADAR, KATASTROFALANA IGRA ABA-LIGAŠA

4 min read

Sonik Puntamika zasluženo je slavila u gradskom derbiju protiv Zadra. Imali su domaći već na kraju prve četvrtine +12, a njihova prednost u jednom momentu dosegla je i visokih +18. Je li vrijeme za promjene na klupi Zadra?

Uz nesigurnosti s obje strane otvoren je susret, a Zadrani se prvih 5 minuta nisu mogli dovoljno koncentrirati pa je 11:6 vodstvo Sonika primoralo trnera Veljka Mršića na rani timeout. Očajno je utakmicu otvorio kapetan Zadra Dominik Mavra pa je već u ranoj fazi utakmice došao na 0/4 šut za tricu. Pokušavali su Zadrani ublažiti startnu prednost Sonika, no nije išlo i +5 za Sonik dosta dugo je stajalo na semaforu Zadarskih Jazina. Impresionirani ostali su igrači u plavome do kraja prije dionice igrom Sonik Puntamike pa je nakon prvih 10 minuta u prednosti bio bijeli sastav s 22:10.

Loša igra Zadra i očajan vanjski šut nastavljali su se i u početku drugog djela pa su u jednom momentu trupe Hrvoja Vlašića imale i +17 (27:10). Iako bez pomoći vanjskog šuta Zadrani su nešto boljom obranom i uz nekoliko šuteva ispod koša i slobodnih bacanja došli blizu jednoznamenkastog rezultatskog minusa koji im je bacanjima nakon nesportske greške i još jednog od dva u nastavku donio Dominik Mavra. Prvi ubačaj s linije 6, 75 stigao je nakon 16 minuta igre košem Dominica Gilberta, koji je Zadru donio nešto mirnoće u hvatanju rezultatskog priključka. Potpuno drukčiju igru pružali su Zadrani u posljednje 4 minute, pa su Zadrani došli do 7 minusa no vrlo brzo se taj zaostatak vratio na onih 10-ak koševa Sonika. Fenomenalna ekipa Sonika bila je u vanjskome šutu i uz onih +10 (45:35) otišli smo na veliki odmor.

Šuterski fenomenalna Sonik Puntamika nastavila je dominaciju iza linije za tri poena i fenomenalnom igrom sve lakše i lakše se nosila s ekipom Zadra. Nakon tek 2 minute igre u treće dionice +18 stajalo je na semaforu Jazina koje su opet primorale izbornika Veljka Mršića na timeout. Dominik Mavra konačno je i za Zadrane bio precizan te je mogao nagovijestiti neki oporavak Zadra od šoka koji su im pripremili gradski rivali. 4 osobne greške Daniela Zovka donijele su prve veće probleme za sastav Hrvoja Vlašića u današnjem susretu. Kako Zadar danas igra pokazao je napad u kojem je Zadar dva puta ukrao loptu, i dva puta izgubio te je nakon toga preko 2 igrača Zadra mladi Lovre Runjić moćno zakucao loptu u koš. Zadar su u ovom susretu od potpune katastrofe i potonuća držala jedino slobodna bacanja koja su pucali 13/16, po prvi puta ove sezone s mnogo uspjeha. Baš zahvaljujući slobodnim bacanjima došli su Zadrani do -12 minutu i nešto manje od trideset sekundi prije kraja treće dionice. Vrlo nezgodni trenutak za domaće desio se tek deset sekundi prije kraja kada je nezgodno doskočio Lovre Runjić koji je šepajući odradio treću četvrtinu koja je završila 63:52.

Vrlo zanimljiv bio je ulaz u zadnju dionicu u kojoj su Zadrani stigli i do deset koševa minusa što dugo nisu vidjeli, no dalekometni ubačaji Sonika jednostavno nisu dali Zadranima disati te su se bijeli usprkos velikom broju osobnih pogrešaka (4 Zovko, 4 Petani, 4 Vladović) nastojali ‘hrvati’ s naletom Zadra. Ipak širina zadarske klupe i umor domaćih donijeli su krila Zadru koji je uhvatio kakav takav ritam pa su tricom Martina Junakovića, košem uz dodatak Justina Cartera, Zadrani konačno ugledali jednoznamenkasti zaostatak od 6 poena. Peta osobna greška Tomislava Cvitkovića donijela je veliki problem bijelima u završnicu susreta u kojoj su Zadrani puhali za vrat Soniku sa samo -2 (70:68). Vrlo uzbudljive dvije minute prvog gradskog derbija bile su pred nama. Ipak za pobijediti u ovakvoj utakmici treba imati petlje, što Zadrani ove sezone nikako nemaju te je Sonik uz koševe ‘profesora’ Jakova Vladovića srušio ‘starijeg brata’. Vrlo kasno izašli su iz svlačionica Željko Žilavec, Veljko Mršić, Ivan Perinčić i Mario Mandir pa je veliko pitanje tko će sjediti na klupi Zadra u nastavku sezone.

Očajni Zadar koji je na parketu izgledao razbijen, potrošen, bez ideje i bez prave akcije danas ni u kojem slučaju nije zaslužio niti ovako malen poraz. U pobjedi 78:73 Sonik Puntamiku predvodio je Teo Petani s 16 koševa (5/7 za 3), Jakov Vladović s 15 dok je 11 dodao Lovre Runjić. Kod Zadra odigrao je utakmicu Martin Junaković pogodivši 17 koševa dok je katastrofalan ali zahvaljujući slobodnim bacanjima kapetan Dominik Mavra skupio 16 ubačaja, Chinanu Onuaku zabio je 14. Za Sonik sljedeća utakmica igra se ponovno u Jazinama, protiv Vrijednosnica Osijek nakon čega u goste u sklopu Kupa Krešimira Ćosić dolazi Adria Oil Škrljevo. Zadar će s druge strane, upitno s kojim stručnim stožerom, na nezgodno gostovanje kod Zaboka nakon čega će još jedno nezgodno gostovanje pripremiti mlada i poletna ekipe Prve muške lige Cedevita Junior