Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

EUROBASKET: HRVATSKA SE PLASIRALA NA EUROBASKET 2022!

2 min read

Hrvatska košarkaška reprezentacija pobjedom protiv Šveđana plasirala se na Eurobasket 2022! Još jednom dobra partija u FIBA-inom ‘prozoru’!

U drugoj utakmici FIBA-inog prozora koji se za našu grupu igrao u Turskoj izabranici izbornika Veljka Mršića s 87:72 savladali su Švedsku reprezentaciju koja je, prvenstveno zbog izbornika Huga Lopeza Munoza veoma nadahnuta španjolskom stilu košarke.

Ova utakmica za razliku od one s Turcima nije počela savršeno, već je Švedska kroz prvu dionicu držala vodstvo a najvećih +5 imali su kod rezultata 8:3. Nakon 6 minuta igre Veljko Mršić pozvao je minutu predaha, i nakon izjednačenja 16:16 Hrvatska je uhvatila vodstvo koje nije ispuštala do kraja utakmice. 22:16 iznosila je Hrvatska prednost krajem prvih 10 minuta.

Dobar ulaz imali su igrači hrvatske u drugu četvrtinu gdje su nakon ukradene lopte i zakucavnja Ivana Ramljka došli i na prvu dvocifrenu prednost (21:32). Bez poteškoća su naši održavali visoku prednost pa je na poluvremenu već na semaforu Sinan Erdam Arene svijetlilo visokih +17 za našu nacionalnu vrstu.

I kroz drugo poluvrijeme Hrvatska je na parketu izgledalo jako dobro, i bez problema držala prednost od 15-ak koševa nad Šveđanima koji su mora im se na tome i čestitati cijelo vrijeme igrali kao da su u rezultatskom egalu, što nije ostavilo prostotra za ubacivanja u manju brzinu kod ‘kockastih’. Nakon onih katastrofalnih izdanja u kvalifikacijama za Svjetsko Prvenstvo konačno smo mogli gledati reprezentaciju koja igra timski, poštivajući pravil i zamisli koje je donio Veljko Mršić. Zahvaljujući tome, ili baš zbog toga +15 (53:68) bilo je vodstvo Hrvatske na kraju treće četvrtine.

Nije ni posljednjih 10 minuta predstavljalo problem za vodeći sastav, sve do zadnjih 4 minute kada je koncentracija ipak malo pala i kada su Šveđani stigli do -10. Reagirao je Mršić i srušio snove Munoza timeoutom nakon kojega se Hrvatska digla serijom 9:0 i završila utakmicu. Veliki respect treba se iskazati Šveđanima na partiji koju su pružili i na trudu svih 40 minuta, pa je i zbog tog truda na semaforu ostalo -15 (87:72).

Odlična igra još jednom pružena je od strane Hrvata, a posebice oduševljava to da je ovo Hrvatska bez NBA i Euroleague zvijezdi. Igraju kao tim ovi momci i na parketu uživaju u Hrvatskome dresu što smo i priželjkivali od ovih momaka. Pavle Marčinković s 20 koševa i 8 skokova predvodio je danas naš sastav, dok su mu uvijek dobri Željko Šakić s 14 i danas nešto skromniji Miro Bilan s 12 i 10 skokova pomogli u današnjoj pobjedi. Denzel Andresson s 22, Christopher Daniel Czerapowicz i Adam Ramstedt s po 14 bili su najbolji u redovima Šveđana.

Ovom pobjedom Hrvatska se plasirala na 14. Eurobasket od njih 14 održanih. 2022. održavati će se u čak u 4 zemlje – Češka, Gruzija, Italija, Njemačka. Sljedeći FIBA-in ‘prozor’ na rasporedu je u Veljači sljedeće godine, kada ćemo snage odmjeriti s reprezentacijama Nizozemske i Turske.