25. srpnja 2024.

Košarka: Bitka za Tokio se nastavlja

2 min read

Pobjedom nad Tunisom 75-70 hrvatska košarkaška reprezentacija se plasirala u polufinale Olimpijskog kvalifikacijskog turnira u Splitu. U subotu, 3. srpnja, u 16 sati protivnik izabranicima Veljka Mršića biti će reprezentacija Njemačke, pobjednik skupine A. Drugi polufinalni par čine pobjednik skupine B Brazil i drugoplasirana ekipa iz skupine A, a to je Meksiko. Ovaj susret na rasporedu je u 12:30 sati. Finale se igra u nedjelju u 19:30.

Izgubljeno i smušeno Hrvati su izgledali i na početku zadnje četvrtine. Dopustili su Tunižanima da u prvom napadu čak četiri puta šutiraju tricu. Niti jedna nije ušla, a na drugoj stani nakon puno muke u napadu tricu je pogodio Bogdanović. Nadovezao se Pavle Marčinković košem nakon skoka u napadu za vodstvo Hrvatske 61-57. Rezultat se kretao od 2 do 4 poena viška za Hrvatsku. Imali su na ulasku u pretposljednju minutu Tunižani napad za izjednačenje ili vodstvo. Nisu ga iskoristili.

Na drugoj strani Hezonja je solo akcijom odveo Hrvatsku na 69-65. Ponovno se Hrvatska obranila, Hezonja promašio tricu, a El Mabrouk smanjio na 69-67 na 40 sekundi do kraja. Marčinković zabija tricu za 72-67.  Činilo se i kraj drame, ali Roko Ukić na trici faulira El Mabrouka koji pogađa sva tri bacanja (72-70). Hrvatskoj je ostalo 18 sekundi za napad kojeg su sa tri prekršaja prekinuli Tunižani. Nakon trećeg na 8 sekundi do kraja Hezonja je pogodio prvo, ali i promašio drugo bacanje. Loptu je dograbio Marčinković i na liniju slobodnih bacanja odveo Roka Ukića koji postavlja konačni rezultat 75-70.

Slijedi dan odmora, a onda i završna bitka za Tokio.