25. srpnja 2024.

Hrvatska nogometna reprezentacija upisala povijesnu pobjedu protiv Portugala

2 min read
navijač hrvatske

Hrvatska nogometna reprezentacija u Portugalu je odradila generalnu probu prije odlaska na Europsko prvenstvo u Njemačkoj te ubilježila povijesnu prvu pobjedu nad selekcijom domaćina. U prijateljskoj utakmici na Estadio Nacionalu u Lisabonu, Hrvatska je slavila rezultatom 2:1.

PORTUGAL – HRVATSKA 1:2 (0:1)
Prijateljska utakmica.
Estadio Nacional, Lisabon.
Sudac: H. Osmers (Njemačka)
Strijelci: 0:1 – Modrić (8′ – 11m), 1:1 – Jota (48′), 1:2 – Budimir (56′)
Žuti kartoni: Budimir (39′), Brozović (59′), Cancelo (77′), Ivanušec (90+1′)
Portugal: Costa, Mendes (46′ Cancelo), Inacio, Dias, Dalot (46′ Semedo), Vitinha (85′ Nunes), Palhinha, Fernandes (70′ Neto), Felix (46′ Leao), Silva, Ramos (46′ Jota). Izbornik: R. Martinez.
Hrvatska: Livaković, Gvardiol, Pongračić, Šutalo, Stanišić, Brozović, Modrić (54′ Sučić), Kovačić, Majer (54′ Mario Pašalić), Kramarić (54′ Perišić), Budimir (67′ Petković). Izbornik: Z. Dalić.

Nakon uvjerljive pripremne pobjede nad Sjevernom Makedonijom u Rijeci (3:0), Vatreni su prije dolaska u svoj kamp u njemački Neuruppin odigrali prijateljsku utakmicu protiv jednog od favorita za Europsko prvenstvo, reprezentacije Portugala.

Hrvatska je u Lisabonu pokazala zavidnu formu, povela je rano, već u osmoj minuti, zahvaljujući preciznom izvođenju jedanaesterca kapetana Modrića. U prvom dijelu utakmice Hrvatska je dominirala, a obrana domaćina imala je velikih problema s raspoloženim Gvardiolom, koji je kreirao nekoliko opasnih situacija.

U drugo poluvrijeme Portugal je ušao s nekoliko novih igrača, te je pritisnuo i brzo stigao do izjednačenja preko Jote u 48. minuti. No, Hrvatska je ubrzo odgovorila na najbolji način. Mario Pašalić je u 56. minuti pogodio prečku, a Budimir je bio na pravom mjestu i pospremio loptu u mrežu za konačnih 2:1.

Do kraja utakmice obje momčadi imale su nekoliko prilika za postizanje gola, ali rezultat se više nije mijenjao. Ova pobjeda posebno je značajna jer je Hrvatska prvi put u povijesti svladala Portugal u osmom međusobnom susretu.