Filmska edukacija koja desetljećima okuplja predavače, autore i zaljubljenike u film
Škola medijske kulture „Dr. Ante Peterlić“ ove se godine održava u trima hrvatskim gradovima. Program 28. izdanja počinje u Karlovcu, gdje će se održavati od 18. do 26. kolovoza, a potom se seli u Pulu od 28. kolovoza do 2. rujna. Osječki dio programa predviđen je u vremenu od 21. do 25. listopada.
Riječ je o programu Hrvatskog filmskog saveza koji već gotovo tri desetljeća okuplja ljude zainteresirane za film i različite oblike medijskog stvaralaštva. Škola je pritom posebno usmjerena na filmsku i medijsku edukaciju nastavnika, ali je otvorena i studentima, filmskim amaterima, autorima te svima koji žele steći nova znanja o filmu.
Od scenarija do montaže
Program Škole temelji se na praktičnom radu. Polaznici mogu upoznati različite faze nastanka audiovizualnog djela – od razvoja ideje i pisanja scenarija do snimanja, rada sa zvukom i montaže.
U Karlovcu će se održavati radionice posvećene dokumentarnom, igranom, animiranom i eksperimentalnom filmu, ali i fotografiji, televizijskoj reportaži, radiju te drugim područjima medijskog stvaralaštva. Program uključuje i sadržaje namijenjene početnicima koji se tek upoznaju s filmskom opremom i osnovama snimanja.
Takav pristup jedna je od važnijih značajki Škole. Umjesto da se film promatra samo kroz teoriju, sudionici tijekom radionica prolaze kroz konkretne situacije s kojima se susreću autori – od oblikovanja priče i izbora kadra do tehničkih izazova koji se pojavljuju tijekom snimanja i montaže.

Važna uloga u filmskom obrazovanju
Škola je tijekom godina postala jedno od mjesta na kojima se susreću filmska praksa i obrazovanje. Posebno je važna nastavnicima i drugim odgojno-obrazovnim djelatnicima koji znanja stečena na radionicama mogu primijeniti u radu s djecom i mladima.
Uloga takvog obrazovanja danas je šira nego ikad. Film, televizija i internetski video samo su dio medijskog okruženja u kojem djeca i mladi svakodnevno provode vrijeme. Uz konzumiranje sadržaja sve je dostupnije i njihovo stvaranje, zbog čega razumijevanje načina na koji mediji oblikuju poruku postaje važan dio medijske pismenosti.
Škola pritom ne polazi samo od tehničkog znanja. Iza svakog filma stoje odluke o tome što će biti prikazano, iz kojeg kuta, kojim redoslijedom i s kakvim zvukom. Kroz praktičan se rad te odluke mogu najbolje razumjeti.

Karlovac i Pula u središtu ovogodišnjeg programa
Prvi dio ovogodišnje Škole održat će se u Karlovcu. Nakon završetka karlovačkog programa aktivnosti se nastavljaju u Puli, gradu s dugom filmskom tradicijom.
Pulski dio održavat će se od 28. kolovoza do 2. rujna, a među najavljenim sadržajima su radionice posvećene dokumentarnom, igranom i eksperimentalnom filmu, glazbenom videospotu te program Filmska naSTAVa.
Povezivanje edukacije s gradovima koji imaju razvijenu filmsku i kulturnu scenu Školi daje dodatnu dimenziju. Polaznici pritom ne dolaze samo na radionice, nego imaju priliku upoznati različite načine na koje film funkcionira unutar lokalne kulturne sredine.
Osijek treća ovogodišnja postaja
Nakon ljetnih programa u Karlovcu i Puli, Škola će u listopadu stići i u Osijek. Tamo će se program održavati od 21. do 25. listopada.
Osijek je već bio domaćin Škole, a prošlogodišnji program okupio je tridesetak polaznika. Tijekom pet dana nastala su dva filma – dokumentarni i eksperimentalni – uz sedam scenarističkih koncepata. Program je tada održan u suradnji s lokalnim filmskim i kulturnim organizacijama.
Ovogodišnji povratak u Osijek nastavlja nastojanje da se filmska edukacija ne zadržava samo u najvećim kulturnim centrima, nego da bude dostupna i zainteresiranim sudionicima u drugim dijelovima Hrvatske.
Više od 3700 polaznika
Kroz Školu medijske kulture tijekom 27 godina prošlo je više od 3700 polaznika. Program je pritom zamišljen kao oblik cjeloživotnog obrazovanja, a njegov se sadržaj tijekom godina mijenjao u skladu s razvojem filmske tehnologije i potrebama novih medija.
Od klasične filmske produkcije do sadržaja namijenjenih digitalnim platformama, područje medijskog stvaralaštva danas je znatno šire nego kada je Škola pokrenuta. Ipak, osnovna ideja ostaje ista – omogućiti sudionicima da film upoznaju iz perspektive onih koji ga stvaraju.

Film kao način razumijevanja medija
U vremenu u kojem gotovo svatko ima mogućnost snimiti i objaviti vlastiti video, tehnički dio proizvodnje sadržaja postao je dostupniji nego ikad. No pitanje je prije svega oduvijek bilo ne samo kako snimiti, nego i pitanje storytellinga.
U tome je i širi smisao filmske edukacije. Učenje o filmu istodobno znači učenje o slici, zvuku, pripovijedanju i načinu na koji se oblikuje poruka. Škola medijske kulture kroz praktičan rad nastoji to iskustvo približiti svojim polaznicima.
Ovogodišnji program u Karlovcu, Puli i Osijeku tako nastavlja tradiciju koja traje gotovo tri desetljeća, ali se istodobno prilagođava vremenu u kojem se granice između filma, televizije, interneta i društvenih mreža sve više dokidaju.
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za medije.
