25. srpnja 2024.

Hrvatska reprezentacija poražena od Francuske u kvalifikacijama za Eurobasket 2025

2 min read
hrvatska-reprezentacija-poraz-francuska-kvalifikacije-eurobasket-2025

U prvoj kvalifikacijskoj utakmici za Eurobasket 2025, odigranoj u Brestu, Hrvatska reprezentacija suočila se s porazom od Francuske rezultatom 73-61.

Hrvatska je započela utakmicu s jakim otvaranjem, vođena Dinkom Brankovićem i Jaleenom Smithom, te stekla vodstvo od 2-7. Međutim, Francuska je brzo uzvratila serijom od 8-1, preuzimajući vodstvo 10-8. Unatoč naletu domaćina, hrvatski su igrači uspjeli zaustaviti protivnika, najviše zabijajući sa slobodnih bacanja do prvih poena Marija Hezonje, što je dovelo do vodstva od 13-14. Prva četvrtina završila je rezultatom 15-14 u korist Francuske.

U drugoj četvrtini, Marin Marić kratko je vratio Hrvatsku u vodstvo (15-16), ali su Francuzi serijom povećali prednost na sedam poena (25-18). Goran Filipović tricom je umanjio prednost domaćina (25-21), no Francuska je odgovorila tricom Matthewa Strazela, povisujući prednost na dvoznamenkastu (35-21). Nakon trica Tonija Nakića i Jaleena Smitha, Hrvatska je smanjila zaostatak na 35-27, a tricom Hezonje i slobodnim bacanjima prije poluvremena, rezultat je bio 35-30 u korist Francuske.

U trećoj četvrtini, Francuska je serijom 8-0 pobjegla na 13 poena prednosti (43-30). Unatoč pokušajima Hrvatske da se vrati u igru, Francuska je sačuvala prednost i uoči posljednje četvrtine vodila je 57-44.

Iako je pet uzastopnih poena Darija Drežnjaka probudilo nadu Hrvata u preokret (61-53), trica Guerschona Yabuselea za 66-53 vratila je Francuskoj udobniju prednost. Unatoč nastojanjima Hezonje i Smitha, Hrvatska nije uspjela smanjiti zaostatak, a Francuzi su završili utakmicu s pobjedom od 73-61.

Hezonja je predvodio hrvatsku reprezentaciju s 22 poena, 5 skokova i 3 asistencije, dok je Smith dodao 13 poena. Na strani Francuske istaknuli su se Timothe Luwawu-Cabarrot s 15 poena, Matthew Strazel s 12, Guerschon Yabusele s 11 i Mathias Lessort s 10 poena.

U istoj skupini, Bosna i Hercegovina je ostvarila uvjerljivu pobjedu protiv Cipra rezultatom 66-99.