Od 1. lipnja do 31. listopada, na području Zadarske županije zabranjeno je loženje vatre na otvorenom prostoru. Zabrana loženja vatre ima za cilj spriječiti nastajanje i širenje požara koji mogu izazvati značajnu materijalnu štetu, ugroziti ljudske živote te imati neprocjenjive posljedice za prirodu i okoliš.
Razlozi zabrane
Loženje vatre na otvorenom prostoru predstavlja ozbiljan rizik za nastanak požara, posebno u ljetnim mjesecima kada su temperature visoke, a vegetacija suha. Požari mogu brzo izmaknuti kontroli i proširiti se na poljoprivredne površine, zaštićene dijelove prirode, šume, gradske parkove i okućnice. Osim materijalne štete, požari imaju devastirajuće posljedice za ekosustave i okoliš. Zbog toga je zabrana loženja vatre ključna mjera sigurnosti.
Kazne za kršenje zabrane
Za kršenje odredbe o zabrani paljenja suhe trave, korova i biljnog otpada, odnosno loženja vatre na otvorenom prostoru, propisane su visoke novčane kazne. Prema Zakonu o zaštiti od požara, osobe koje izazovu požar mogu biti kažnjene još većim kaznama, uključujući i zatvorsku kaznu za kazneno djelo “Dovođenja u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom”. Zabrana loženja vatre na otvorenom prostoru ozbiljno se provodi.
Preventivne mjere
Kako bi se spriječili požari, građani se pozivaju na savjesno ponašanje. Zabrana loženja vatre uključuje sljedeće preventivne mjere:
- Odlaganje tvari koje se spaljuju na dovoljnu udaljenost od vodova električne energije, javnih cesta, željezničkih pruga, industrijskih postrojenja, stambenih građevina i drugih objekata.
- Čišćenje sigurnosnog pojasa oko mjesta spaljivanja.
- Osiguranje nazočnosti dovoljnog broja punoljetnih osoba sposobnih za gašenje požara.
- Osiguranje priručnih sredstava za gašenje (lopate, voda, itd.).
- Spaljivanje obavljati danju kada su vremenske prilike pogodne.
- Temeljito pregledati mjesto spaljivanja nakon završetka i potpuno pogasiti ostatak vatre i žara.
Savjeti za kampiranje i odmor u prirodi
Prilikom odlaska na odmor ili kampiranje, važno je pridržavati se sljedećih savjeta kako bi se izbjegle neželjene posljedice:
- Provjeriti isključenje električnih potrošača i zatvaranje plina prije odlaska.
- Ne paliti otvorenu vatru u kampovima i zatvorenim prostorima.
- Pripremu roštilja obavljati na za to uređenim mjestima, vodeći računa o čišćenju prostora oko roštilja.
- Ne ostavljati upaljače na mjestima direktnog kontakta sa izvorom topline, posebno u automobilima ispod vjetrobranskog stakla.
- Držati upaljače i šibice dalje od dohvata djece.
- Ne bacati opuške kroz prozor automobila.
Važnost prohodnosti vatrogasnih pristupa
Tijekom turističke sezone, važno je osigurati prohodnost vatrogasnih pristupa kako bi vatrogasna i intervencijska vozila mogla nesmetano pristupiti značajnim objektima, dijelovima grada, starogradskim jezgrama i hotelima u slučaju požara ili drugih intervencija.
Zaključak
Zabrana loženja vatre na otvorenom prostoru u Zadarskoj županiji od 1. lipnja do 31. listopada ključna je mjera za zaštitu ljudskih života, imovine i okoliša. Građani se pozivaju na savjesno ponašanje kako bi se smanjila mogućnost nastanka požara i spriječile njihove devastirajuće posljedice.
ČPP
Što se smatra loženjem vatre na otvorenom prostoru?
Loženjem vatre na otvorenom prostoru smatra se uporaba vatre izvan zatvorenih odnosno pokrivenih prostora, uključujući spaljivanje suhe trave, korova, biljnog otpada, grmlja, šumskog raslinja, papira, smeća, improvizirane roštilje, logorske vatre i slično. Za sigurnost, zabrana loženja vatre u ovim slučajevima je potrebna.
Koje su kazne za kršenje zabrane?
Za kršenje odredbe o zabrani paljenja suhe trave, korova i biljnog otpada, odnosno loženja vatre na otvorenom prostoru, propisane su visoke novčane kazne. Osobe koje izazovu požar mogu biti kažnjene još većim kaznama, uključujući i zatvorsku kaznu za kazneno djelo “Dovođenja u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom”.
Kako mogu spriječiti požar na otvorenom prostoru?
Neke od preventivnih mjera uključuju odlaganje tvari koje se spaljuju na dovoljnu udaljenost od vodova električne energije, čišćenje sigurnosnog pojasa oko mjesta spaljivanja, osiguranje nazočnosti dovoljnog broja punoljetnih osoba sposobnih za gašenje požara, osiguranje priručnih sredstava za gašenje, spaljivanje obavljati danju kada su vremenske prilike pogodne, te temeljito pregledati mjesto spaljivanja nakon završetka i potpuno pogasiti ostatak vatre i žara.
Za najnovije vijesti i informacije, posjetite zadar.tv.
Kontaktirajte nas na [email protected].
Pratite naše sportske vijesti: Sportske vijesti
Otkrijte kulturne događaje: Kultura
Saznajte više o događanjima: Događanja
Pratite nas na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, X, TikTok, Pinterest, Threads