Europska komisija Istražuje Arbitražnu Odluku Protiv Rumunjske Zbog Državne Pomoći

Europska komisija Istražuje Arbitražnu Odluku Protiv Rumunjske Zbog Državne Pomoći
Foto: Canva

Europska komisija pokrenula je detaljnu istragu kako bi procijenila je li arbitražna odluka kojom se nalaže Rumunjskoj da isplati odštetu desetorici investitora zbog izmjena mjere potpore za obnovljivu električnu energiju u skladu s pravilima EU-a o državnoj pomoći. Ova istraga usmjerena je na to je li isplata odštete, koja se kvalificira kao nova državna pomoć Rumunjske, kompatibilna s unutarnjim tržištem Europske unije.

Istraga Europske komisije: Državna pomoć Rumunjske na udaru

Komisija je započela istragu nakon što je Rumunjska obavijestila o arbitražnoj odluci i izvršenoj uplati. Arbitražni sud je 20. veljače 2024. godine naložio Rumunjskoj da isplati 42,2 milijuna eura plus kamate i dodatne troškove desetorici investitora u solarne fotonaponske elektrane. Ovi investitori su pokrenuli arbitražni postupak zbog izmjena rumunjske sheme potpore za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora putem zelenih certifikata, koja je prvotno odobrena 2011. godine, a izmijenjena 2013. i 2014. godine.

Europska komisija Istražuje Arbitražnu Odluku Protiv Rumunjske Zbog Državne Pomoći
Foto: Canva

Ključni aspekti Komisijine istrage:

  • Shema podrške i izmjene: Rumunjska je uspostavila shemu potpore za obnovljive izvore energije, odobrenu 2011., a kasnije izmijenjenu 2013. i 2014. godine. Te izmjene je Komisija također odobrila 2015. i 2016. godine.
  • Arbitražni postupak i odluka: Deset tvrtki pokrenulo je arbitražni postupak, tvrdeći da su pretrpjele gubitke zbog rumunjskih izmjena sheme. Arbitražni sud je presudio da je Rumunjska prekršila Ugovor o energetskoj povelji (ECT).
  • Preliminarni stav EK: Komisija smatra da arbitražna odluka i njezina provedba predstavljaju državnu pomoć u smislu članka 107(1) Ugovora o funkcioniranju EU-a (TFEU), koja je nespojiva s unutarnjim tržištem.
  • Kršenje Ugovora o EU: Istraga će procijeniti i moguće kršenje članaka 19(1) Ugovora o Europskoj uniji te 267. i 344. TFEU-a, s obzirom na krajnju nadležnost Suda Europske unije (CJEU) i autonomiju pravnog poretka EU-a.
Europska komisija Istražuje Arbitražnu Odluku Protiv Rumunjske Zbog Državne Pomoći
Foto: Canva

Pozadina slučaja: EU pravo i arbitraža unutar Unije

Ovaj slučaj naglašava dugogodišnji stav Europske komisije i Suda Europske unije o intra-EU arbitražnim sporovima. Sud Europske unije je u presudama Achmea (2018.) i Komstroy (2021.) jasno utvrdio da su intra-EU investitor-država arbitraže, temeljene na bilateralnim investicijskim ugovorima ili Ugovoru o energetskoj povelji (ECT), protivne pravu EU-a.

Zašto je intra-EU arbitraža problematična?

  • Presuda Achmea: Utvrđeno je da su intra-EU investitor-država arbitraže na temelju bilateralnih investicijskih ugovora protivne pravu EU-a.
  • Komstroy presuda i Povelja o energetici: CJEU je presudio da je ECT sastavni dio prava EU-a i da se njegova arbitražna klauzula ne može primijeniti unutar EU-a.
  • Povlačenje iz ECT-a: Kao odgovor na ove presude, EU se povukao iz ECT-a (stupanjem na snagu 27. lipnja 2025.), a i mnoge države članice, uključujući Rumunjsku (s učinkom od 23. svibnja 2027.).
Europska komisija Istražuje Arbitražnu Odluku Protiv Rumunjske Zbog Državne Pomoći
Foto: Canva

Otvaranje detaljne istrage pruža Rumunjskoj i zainteresiranim trećim stranama priliku za podnošenje komentara, ali ne prejudicira ishod istrage. Komisija naglašava da mjera koja krši druge odredbe prava EU-a ne može biti proglašena kompatibilnom prema pravilima o državnoj pomoći.

Zaštita investitora i budućnost obnovljivih izvora energije

Pouzdane i transparentne odredbe za potporu proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora ključne su za osiguravanje povjerenja investitora i omogućavanje ulaganja potrebnih za Zeleni industrijski plan i postizanje ciljeva dekarbonizacije Unije. Činjenica da pravo EU-a isključuje intra-EU investicijsku arbitražu ne znači da investitori nemaju zaštitu u EU-u. Naprotiv, investitori uživaju zaštitu koja im je dodijeljena pravom EU-a:

  • Nacionalni sudovi: Djelovanja pojedinih investitora koji traže poništenje nacionalnih mjera ili financijsku naknadu u nadležnosti su nacionalnih sudova.
  • Izazivanje odluka Komisije: Ako investitor smatra da je njegova investicija pogrešno ugrožena odlukom Komisije o državnoj pomoći, može izravno osporiti tu odluku pred Općim sudom.
  • Direktiva o obnovljivoj energiji (2018/2001): Ova direktiva obvezuje države članice da osiguraju da se potpore dodijeljene projektima obnovljive energije ne revidiraju na način koji negativno utječe na prava dodijeljena tvrtkama i potkopava ekonomsku održivost projekata. Važno je napomenuti da takva odredba nije postojala 2013. godine kada su nastale sporne izmjene sheme državna pomoć Rumunjske.
Europska komisija Istražuje Arbitražnu Odluku Protiv Rumunjske Zbog Državne Pomoći
Foto: Canva

Ova istraga Europske komisije ključna je za osiguranje dosljedne primjene pravila EU-a o državnoj pomoći i zaštitu autonomije pravnog poretka Unije, posebno u kontekstu osjetljivih pitanja kao što su potpore za obnovljive izvore energije i arbitražne odluke koje uključuju državnu pomoć Rumunjske.