Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

Pismo zdravstvenim radnicima: Rizik od preniskog doziranja fluorouracila kod bolesnika s oštećenjem bubrega

2 min read
Lijek Fluorouracil uz bocu infuzije na bolničkom stolu

U suradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) te Europskom agencijom za lijekove (EMA), nositelji odobrenja Pliva Hrvatska d.o.o. i Sandoz d.o.o. upućuju vas na važnu obavijest o riziku pogrešnog tumačenja fenotipske karakterizacije enzima dihidropirimidin dehidrogenaze (DPD) kod bolesnika s umjerenim ili teškim oštećenjem bubrega, što može dovesti do preniskog doziranja lijekova na bazi fluorouracila.

Ključne informacije:

  • Oštećenje bubrega može uzrokovati povišene razine uracila u krvi, što može utjecati na rezultate fenotipizacije enzima DPD.
  • Posljedično, postoji rizik od pogrešne dijagnoze nedostatka DPD-a, što može rezultirati preniskim dozama fluorouracila i smanjenom učinkovitošću terapije.

Dodatne informacije:

Fluorouracil je ključan u liječenju brojnih malignih bolesti, uključujući rak debelog crijeva, gušterače, želuca, dojke, te tumore glave i vrata. Djelovanje fluorouracila kontrolira enzim dihidropirimidin dehidrogenaza (DPD), koji igra ključnu ulogu u njegovom katabolizmu. Nedostatak DPD enzima može značajno povećati rizik od teških nuspojava, uključujući životno opasnu toksičnost.

S obzirom na navedeno, fenotipizacija i genotipizacija DPD enzima preporučuju se prije započinjanja liječenja fluorouracilom. Pacijenti s potpunim nedostatkom DPD-a ne smiju primati fluoropirimidine (poput fluorouracila, kapecitabina ili tegafura) zbog visokog rizika od fatalne toksičnosti. Za pacijente s djelomičnim nedostatkom, smanjenje doze fluorouracila potrebno je kako bi se smanjio rizik od teške toksičnosti. No, učinkovitost smanjene doze nije potpuno istražena, stoga je nužno pažljivo praćenje pacijenata kako bi se prilagodile doze.

Važan oprez kod tumačenja fenotipskih rezultata:

Kod pacijenata s umjerenim ili teškim oštećenjem bubrega, testiranje razine uracila u krvi kao dio fenotipizacije DPD-a mora se interpretirati s iznimnim oprezom. Oštećena funkcija bubrega može dovesti do lažno povišenih razina uracila, što može navesti na pogrešan zaključak da pacijent ima nedostatak DPD enzima. To povećava rizik od propisivanja preniskih doza fluorouracila, čime se smanjuje učinkovitost liječenja.

Preporuke i smjernice:

Potrebno je pridržavati se nacionalnih kliničkih smjernica koje definiraju najbolju praksu za fenotipsko i genotipsko testiranje na nedostatak DPD-a. Zdravstveni radnici trebaju pažljivo razmotriti sve faktore koji mogu utjecati na rezultate testiranja, uključujući oštećenje bubrega.

Prijavljivanje nuspojava:

Sumnje na nuspojave obavezno prijavite Agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED). Prijave se mogu podnijeti putem informacijskog sustava OPeN dostupnog na službenim stranicama HALMED-a (https://open.halmed.hr), a prijave putem ovog sustava boduju se jednako kao i one dostavljene drugim kanalima.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.