Hrvatska gospodarska komora u Beču organizirala susret za iseljenike: Perspektive za povratak u domovinu
3 min readU Beču je održan prvi susret ove vrste pod organizacijom predstavništva Hrvatske gospodarske komore (HGK) u Republici Austriji, u suradnji s Veleposlanstvom Republike Hrvatske i Ministarstvom demografije i useljeništva. Ovaj događaj okupio je desetak uspješnih hrvatskih poduzeća i ključne predstavnike institucija s ciljem prezentiranja aktualne gospodarske situacije, otvorenih radnih mjesta i poslovnih prilika za iseljenike koji razmišljaju o povratku u domovinu.
Na skupu je predstavljen niz gospodarskih mjera i inicijativa usmjerenih na povratak Hrvata koji trenutno žive i rade u Austriji. Prema procjenama, u Austriji živi oko 80 tisuća Hrvata, od kojih je dio iseljen posljednjih godina, nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Mnogi od njih, suočeni s izazovima poput odvojenosti od obitelji, jezičnih barijera i drugačijih radnih uvjeta, razmatraju mogućnost povratka u Hrvatsku, posebno s obzirom na poboljšanje životnih i poslovnih uvjeta u zemlji.
„Drago nam je da smo organizirali ovaj susret i pružili priliku za svojevrsni matchmaking između naših tvrtki i Hrvata koji rade u Austriji. Interes sudionika pokazuje da smo odabrali pravi trenutak. Hrvatska ubrzano hvata korak s razvijenim članicama Europske unije. Bilježimo rast plaća koji nadmašuje stopu inflacije, a dosezanje standarda od 80% razvijenosti EU moglo bi motivirati mnoge iseljenike na povratak,“ naglasio je Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj.
Sudionicima su predstavljeni perspektivni sektori i otvorena radna mjesta, kao i dugoročni planovi Vlade Republike Hrvatske koji se tiču demografske obnove. Među najvažnijim mjerama istaknuta je mjera „Biram Hrvatsku“, koju je predstavila Ivana Mehle, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ). Ova mjera povratnicima koji otvaraju obrt ili tvrtku u Hrvatskoj nudi financijski poticaj u iznosu od 7.000 eura. „Do sada je ovu mjeru iskoristilo više od 600 osoba, uglavnom povratnika iz Njemačke. Vjerujem da će se interes nastaviti rasti,“ izjavila je Mehle.
Daniela Reinisch, direktorica Predstavništva HGK u Republici Austriji, objasnila je da je jedan od ključnih problema s kojim se hrvatski poslodavci suočavaju nedostatak kvalificirane radne snage. Stoga je HGK organizirala ovaj susret kako bi olakšala povezivanje iseljenika s hrvatskim tvrtkama. „Naš je cilj rješavanje problema nedostatka radne snage i poticanje iseljenika na povratak u Hrvatsku,“ istaknula je Reinisch.
Na pratećem sajmu poslova, uspješne hrvatske tvrtke poput Kamgrada, Brodogradilišta Viktor Lenac, Auto Hrvatske, Laser inženjeringa, AB gradnje, Aminessa i Jadran hotela predstavile su otvorene radne pozicije i uvjete za povratnike. Sudionici su također informirani o izazovima povratka, uključujući radno-pravne odnose, zdravstvenu skrb i porezne olakšice. Predstavnici hrvatskih poslodavaca naglasili su da se unatoč izazovima, poput nižeg standarda u odnosu na zemlje poput Austrije i Njemačke, povratnici sve više odlučuju na povratak zbog kvalitete života, sigurnosti i mogućnosti za profesionalni napredak.
„Naš osnivač, povratnik iz iseljeništva, prepoznao je prilike na tržištu i uspio ostvariti uspjeh u Hrvatskoj. Kao tvrtka, posvećeni smo edukaciji naših zaposlenika i stvaranju uvjeta za njihov napredak,“ izjavio je Leonardo Kaščel, predsjednik uprave Laser Inženjeringa. „Ponosan sam što naša tvrtka sudjeluje u inicijativi HGK za poticanje povratka iseljenika, jer vjerujem da će njihov povratak pridonijeti prosperitetu cijele zemlje.“
Među sudionicima događaja bila je i Danijela Kosor, koja živi u Beču više od 30 godina. „Današnji susret bio je vrlo koristan jer smo dobili odgovore na brojna pitanja. Interesira me povratak u Hrvatsku i vjerujem da će se taj plan realizirati,“ izjavila je Kosor. Slične dojmove iznio je i Domagoj Soldo, rođeni Bečanin, koji je izrazio oduševljenje organizacijom skupa i mogućnostima za povratak koje su predstavljene.
Ovaj događaj pokazao je da je interes za povratkom u Hrvatsku prisutan te da je veliki broj iseljenika, unatoč izazovima, otvoren za povratak u domovinu uz odgovarajuće poslovne prilike i uvjete. Nastavak ovakvih susreta i sajmova mogao bi dodatno ojačati povezanost hrvatskih iseljenika s njihovom domovinom.
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.