Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

Protiv 27-godišnje zaposlenice trgovine podignuta kaznena prijava zbog pronevjere na benkovačkom području

3 min read
policijska uprava zadarska

Foto: MUP

Policijski službenici Policijske postaje Benkovac-Obrovac završili su kriminalističko istraživanje nad 27-godišnjom zaposlenicom jedne trgovine na benkovačkom području, koju se tereti za kazneno djelo pronevjere. Prema rezultatima istrage, osumnjičena je u posljednjih mjesec dana sustavno zadržavala dio dnevnog utrška, čime je trgovačko društvo oštetila za nekoliko stotina eura.

Pronevjera je kazneno djelo koje podrazumijeva nezakonito prisvajanje imovine ili novca koji je počinitelju povjeren u službenom ili poslovnom kontekstu. U ovom slučaju, 27-godišnjakinja je iskoristila svoje radno mjesto kako bi zadržavala novac iz blagajne, koji je trebao biti položen na račun trgovačkog društva. Ovakav čin podrazumijeva povredu povjerenja između poslodavca i zaposlenika, što je jedno od ključnih obilježja pronevjere.

Mehanizam pronevjere može biti raznolik, ovisno o strukturi poslovanja, ali u ovakvim slučajevima često se radi o manipulaciji gotovinskim transakcijama. Zaposlenici koji rade s novcem svakodnevno imaju pristup velikim iznosima gotovine, a to ih u nekim slučajevima može dovesti u iskušenje da prisvoje dio tih sredstava. U većini trgovina, dnevni promet se pažljivo prati, a novac se redovito polaže na račune tvrtke. No, u ovom slučaju, zaposlenica je, prema navodima policije, zadržavala dio utrška, što je značilo da taj iznos nije nikada dospio na račun tvrtke.

Policija je nakon dojave trgovačkog društva o nepravilnostima u poslovanju započela istragu, koja je dovela do otkrivanja ovog kaznenog djela. Sustavno pregledavanje blagajničkih izvještaja i financijskih transakcija pokazalo je odstupanja u iznosima, što je izazvalo sumnju u počinjenje pronevjere. Nakon što su utvrđeni nedostaci u blagajni, policijski istražitelji su prikupili dokaze koji su upućivali na to da je 27-godišnja zaposlenica zadržavala novac za sebe.

Ovaj slučaj ukazuje na ranjivost poslovanja koje se temelji na gotovinskim transakcijama, osobito u trgovinama gdje zaposlenici imaju neposredan kontakt s novcem. Pronevjera nije rijedak slučaj, a posebno je česta u maloprodajnim djelatnostima gdje zaposlenici imaju relativno neometan pristup gotovini. Iako poslodavci obično uspostavljaju kontrolne mehanizme poput kamera, nadzora i redovitih financijskih provjera, ponekad je dovoljno samo nekoliko trenutaka nepažnje kako bi došlo do pronevjere.

U ovom slučaju, 27-godišnja osumnjičenica suočit će se s pravnim posljedicama, budući da je policija protiv nje podnijela kaznenu prijavu nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu u Zadru zbog kaznenog djela pronevjere. Ovisno o visini materijalne štete i ostalim okolnostima, zakon predviđa različite sankcije za pronevjeru, uključujući zatvorsku kaznu, novčane kazne, te obvezu nadoknade štete oštećenom trgovačkom društvu.

Pronevjera je ozbiljno kazneno djelo koje potkopava povjerenje u poslovnim odnosima. Zaposlenici na takvim pozicijama često uživaju povjerenje svojih poslodavaca, no ovaj slučaj pokazuje kako zloupotreba tog povjerenja može dovesti do velikih problema. Pronevjera je problem koji pogađa ne samo poslodavce već i širu poslovnu zajednicu, jer smanjuje sigurnost poslovanja i otežava rad u poštenim uvjetima.

Poslodavci su stoga potaknuti da uvedu strože kontrolne mehanizme kako bi smanjili rizik od pronevjere, uključujući redovite revizije, nadzor nad financijskim transakcijama i obuku zaposlenika o etičkom poslovanju. Pronevjera nije samo financijski gubitak za tvrtku, već i udarac na reputaciju i poslovne odnose unutar zajednice.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.

Više vijesti

Nicolas Gojković 4 min read
3 min read