25. srpnja 2024.

Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

Kratka povijest recepta

4 min read

Najstariji kuharice nisu bile samo zbirke recepata. Sadržavale su detaljne upute za pripremu lijekova i napitaka, često isprepletenih s savjetima o pripremi hrane kako bi se ispunila stranica. Među najstarijim sačuvanim receptima su tri glinene pločice koje se nalaze u Yale Peabody muzeju prirodne povijesti. Potječu iz Starobabilonskog razdoblja, otprilike 1700. pr. Kr. Najstariji sačuvani dokument na zapadu koji bismo nazvali pravom kuharicom je Apicijev, poznat i kao “De re culinaria” ili “De re coquinaria” (O kuhanju). To je zbirka rimskih kulinarskih recepata. Smatra se da je sastavljena u 1. stoljeću n. e. i spominje je Plinije Stariji u svojoj djelu “Naturalis Historia” (77. n. e.). Može se vidjeti u New York Academy of Medicine u New Yorku. Individualni recepti stariji su od ovih ranijih kuharica. Zapravo, danas se koristi mnogo recepata koji datiraju iz davnih vremena, a cheesecake je omiljen diljem svijeta. Cheesecake je ukusno kulinarstvo koje su otkrili Grci. Ovaj kremasti i ukusni recept za hranu sadrži debeli, ukusni sloj zaslađenog sira i maslenu koricu od keksa. Recept koristi jednostavnu smjesu meda, brašna i mekanog sira. To je rezultiralo svijetlom, suptilno začinjenom tortom koja se često poslužuje na vjenčanjima i drugim svečanostima. Rimljani su modificirali recept za cheesecake dodavanjem jaja i sjeckanog sira. Nazvali su ga “savillum”. Limun ili narančina korica dodaju se i danas. Rimski savillum (Cheesecake) Sastojci: 15 listova lovora 3 jaja 8 unci ricotta sira ½ šalice meda 1 žličica naribane narančine korice 1 žličica limunovog soka ½ šalice glatkog brašna Jagode se mogu dodati kako bi se prilagodile ukusu 21. stoljeća:

Upute: Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva C. U malu posudu koja se može staviti u pećnicu ulijte malo vode i stavite je u pećnicu. Posložite listove lovora po dnu kalupa za tortu s odvojivim rubom da ih prekrijete.

Umutite jaja u posudi za miješanje, zatim dodajte ricotta sir, med, narančinu koricu i limunov sok. Posipajte brašno i miješajte dok se sve ne sjedini. Nježno ulijte smjesu preko listova lovora, pazeći da ih ne poremetite previše.

Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici dok ne porumeni, otprilike 35 do 40 minuta. Prođite vrhom oštrice noža oko rubova kalupa i izvadite tortu iz kalupa. Preokrenite je na poslužavnik i poslužite toplu ili hladnu. Po porciji: 160 kalorija; protein 6,5 g; ugljikohidrati 25,4 g; masti 4,2 g; kolesterol 78,5 mg; natrij 62,8 mg.

Nedostaci rekreiranja povijesnih recepata Nedostaci drevnih recepata su njihova nejasnoća, nedostupni sastojci i suvremene mjere. Mnoge informacije mogu se izgubiti prilikom prevođenja drevnih jezika. Još jedan važan nedostatak je da ako morate napraviti bilo kakve promjene zamjenom sastojaka, promijenit će se okus hrane. Također, promjene lokacije mogu promijeniti rezultat recepta. Na primjer, nadmorska visina utječe na to kako dobro nešto peče i vrije. Na morskoj razini temperatura vrenja vode je 100°C, dok je na 2000 metara visine točka vrenja samo 98 ili 96°C. Stoga, treba biti svjestan za koju je lokaciju recept sastavljen kako bi se postigli najbolji rezultati. Zapravo, prva osoba koja je temeljito analizirala recepte sadržane u 3700 godina starim babilonskim pločicama bio je Jean Bottéro. Bottéro je bio francuski povjesničar rođen u Valli Urisu. Bio je vodeći asiriolog i priznati stručnjak za Drevni Bliski istok. Nije baš dao pozitivnu recenziju tim receptima. Nazvao je hranu “prikladnom samo za svoje najgore neprijatelje.” No, kasnije, Sveučilište Brown pokušalo je poboljšati Bottèrove tumačenja recepata. Tvrdili su da se mogu napraviti ukusnim. Njihov ažurirani recept za jedno od jela, “Pita sa divljači”, prikazan je u nastavku: Sumerska pita sa divljači Za punjenje: • 1 sirovo pile (ili 2 prepelice ili patka) • 1 poriluk (ili luk) • 4 šalotke (ili male lukovice) • 4 češnja češnjaka • 3 žlice svježeg mente • 3 žlice kima • 3 žlice cimeta • 1 žlica soli • 1/4 šalice meda • 2 žlice krupice (ili integralnog brašna) • 1 šalica mlijeka • 1 žlica maslinovog ulja • 1 žlica octa • 2 šalice jabučnog soka ili svijetlog piva

Za koru: • 3 šalice krupice (ili integralnog brašna) • 1/2 šalice rastopljene masti (ili Crisco ili maslac) • 2 žličice soli • 1 šalica mlijeka

Upute: Isjeckajte poriluk, 3 šalotke i češnjak i karamelizirajte ih na 1 žlici maslinovog ulja (dodajte još malo ako se lijepe za tavu). Pazite da sve dobije lijepu smeđu boju. Prema kraju, dodajte kim i cimet da se malo zahvate i otpuste svoje arome. Stavite pile (na kostima), karamelizirani poriluk/šalotka/češnjak, sol, ocat, med, mlijeko i pivo u lonac, pokrijte ga i stavite da se krčka (oko 125°C). Trebat će oko 45 minuta do sat vremena da omekša. Nakon otprilike 40 minuta, kada je piletina gotovo kuhana (samo malo ružičasta), dodajte posljednju šalotku (nasjeckanu), listove mente i krupicu. Miješajte dok ne dobijete vrstu pileće salate sa malo lagane umake. Uklonite što više kostiju kako biste dobili lijepo punjenje za pitu. Pripremite koru za pitu. Umijesite krupicu, sol i rastopljenu mast, dodajući mlijeko po potrebi da biste dobili tijesto koje je ljepljivo, ali dovoljno vlažno da se oblikuje. Zagrijte pećnicu na 175°C. Premažite kalup za pitu maslacem ili maslinovim uljem, a zatim pritisnite oko 2/3 kore. Žlicom dodajte punjenje u pitu. Razvaljajte ostatak tijesta u krug i stavite ga na vrh pite. Lagano premažite vrh otopljenim maslacem (to će ga učiniti hrskavim) i vilicom napravite nekoliko rupa. Pecite pitu oko 30 minuta ili dok vrh ne dobije smeđu boju. Stavite je na pult i ostavite da se ohladi 10 do 15 minuta.