Edukacija HGK-a: Digitalna transformacija ključ za opstanak i razvoj hrvatskog gospodarstva
3 min readZelena i digitalna transformacija gospodarstva jedan je od ključnih ciljeva Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine, u skladu s europskim planom Digitalnog desetljeća. Prema ovom planu, Hrvatska se posvetila digitalnoj tranziciji malih i srednjih poduzeća (MSP-ova), s ambicijom da do kraja desetljeća 90% MSP-ova postigne osnovnu razinu digitalne integracije. U sklopu tih napora, Hrvatska gospodarska komora (HGK) organizirala je dvodnevnu edukaciju pod nazivom “Strategija digitalne transformacije poslovanja”, pružajući alat poduzetnicima za uspješan prijelaz u digitalno doba.
Digitalna transformacija kao nužnost za konkurentnost
Potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj, Tomislav Radoš, istaknuo je kako digitalna transformacija omogućuje tvrtkama da kroz inovacije i brzu prilagodbu zadrže profitabilnost te povećaju konkurentnost. “Digitalna transformacija je nužnost za svako poduzeće koje želi opstati i rasti na suvremenom tržištu. Ona podrazumijeva disruptivne inovacije, brzu prilagodbu promjenama, te dugoročnu vrijednost, uz naglasak na ljude, organizacijsku kulturu i tehnologiju. Naš cilj je pomoći poduzetnicima u izradi konkretnih i održivih strategija za uspjeh u digitalnom dobu,” poručuje Radoš.
Unatoč važnosti digitalizacije, Hrvatska i dalje zaostaje za prosjekom EU, zauzimajući 21. mjesto od 27 članica prema prošlogodišnjem DESI izvješću o digitalnoj transformaciji. Ključni izazovi uključuju slabu digitalnu povezanost ruralnih područja te nedostatak razvijene infrastrukture, poput 5G mreže. Međutim, potencijal za napredak leži u potporama poduzećima za digitalnu tranziciju te obrazovanju o prednostima digitalizacije.
Prednosti digitalne transformacije
Vedran Antoljak, suosnivač i partner konzultantske kuće Best Advisory, naglasio je prednosti koje digitalna transformacija donosi poduzećima. “Tvrtke koje su implementirale digitalne promjene bilježe 26% veću produktivnost, a imaju i 40% veću vjerojatnost opstanka u ekonomskim krizama. Osim toga, 87% poduzeća stvara bolje korisničko iskustvo. Ključ uspjeha leži u jasnoj transformacijskoj strategiji, podršci vodstva i ulaganju u digitalne vještine zaposlenika”, pojašnjava Antoljak.
Digitalno desetljeće Europske unije odnosi se na opsežan plan digitalne transformacije do 2030. godine, s naglaskom na to da do kraja desetljeća tri od četiri poduzeća koriste inovativne tehnologije kao što su umjetna inteligencija, analiza velikih podataka i cloud computing.
Izazovi u procesu digitalizacije
Zoja Crnečki, savjetnica Uprave Div grupe i sudionica edukacije, ukazala je na izazove u procesu digitalizacije, posebno prilikom akvizicija novih kompanija. “Digitalizacija je ključna kod akvizicija, gdje je gotovo uvijek potrebna transformacija dijela poslovnih procesa. Izazov je identificirati kadar koji razumije poslovni proces i istovremeno ima ambiciju prilagoditi ga digitalnim rješenjima. Također, digitalna transformacija zahtijeva znatna financijska sredstva, stoga su nam iznimno važni EU fondovi namijenjeni digitalnoj i zelenoj tranziciji,” navodi Crnečki.
Podrška digitalizaciji kroz projekt EDIH CROBOHUB++
Održana edukacija samo je dio niza aktivnosti kojima se podupire digitalna transformacija u Hrvatskoj. Poseban naglasak stavljen je na projekt EDIH CROBOHUB++, sufinanciran u okviru programa Digitalna Europa 2021. – 2027. s proračunom od 7,9 milijardi eura, te kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO) koji provodi Ministarstvo gospodarstva. Projekt traje od siječnja 2023. do prosinca 2025. godine, a njegova vrijednost iznosi 2,86 milijuna eura. Kroz projekt se nudi podrška poduzećima, osobito mikro, malim i srednjim poduzećima, u razvoju digitalnih vještina, financiranju i umrežavanju.
Zaključak
Digitalna transformacija nije samo prilika za povećanje produktivnosti i konkurentnosti, već i nužan korak kako bi hrvatska poduzeća mogla uspješno opstati u globalno konkurentnom okruženju. Edukacija HGK-a, kao i podrška kroz projekte poput EDIH CROBOHUB++, ključni su koraci u tom smjeru, omogućujući poduzetnicima da se prilagode izazovima digitalnog doba.
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.