Izložba „U sjeni valova: rimska nekropola u Caskoj“ otkriva bogatstvo rimskodobnih pogrebnih praksi na Pagu
2 min readOd 20. prosinca 2024. do 14. travnja 2025., posjetitelji Arheološkog muzeja Zadar imat će priliku uroniti u svijet rimske nekropole u Caskoj, jednog od najvažnijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj. Kroz jedinstvene grobne konstrukcije i bogate nalaze, izložba pruža uvid u pogrebne običaje i materijalnu kulturu stanovnika otoka Paga od 1. do 4. stoljeća.
Grobnice „tipa Caska“: jedinstveni arhitektonski fenomen
Nekropola u Caskoj privukla je pažnju arheologa svojim masivnim i složenim grobnim strukturama, poznatim kao „tip Caska“. Ove višeslojne grobnice zasad nemaju paralele u Hrvatskoj, dok se slične strukture mogu pronaći samo u nekropoli Pupput u Tunisu. Njihova arhitektonska kompleksnost i organizacija prostora upućuju na moguće utjecaje iz sjeverne Afrike, što otvara pitanja o trgovačkim i kulturnim vezama Rimskog Carstva.
Pogrebni rituali i simbolika
Rituali su igrali ključnu ulogu u životima stanovnika Caske. Spaljivanje pokojnika bilo je dominantan način ukopa, često popraćen pogrebnim gozbama i paljenjem pogrebnih priloga. Posebno zanimljiv aspekt čine libacije – obredi u kojima su se u grobnice ulijevale tekućine poput vina, vode ili mlijeka, čime su se simbolično hranili i okrijepljivali pokojnici. Sustavi od imbreksa i tubula, karakteristični za grobnice „tipa Caska“, omogućavali su izravan kontakt između živih i mrtvih kroz ritualnu praksu.
Bogatstvo grobnih nalaza
Izloženi predmeti uključuju keramičko posuđe, staklene posude, nakit i novac, dok kameni nadgrobni natpisi otkrivaju osobne podatke pokojnika poput imena i dobi. Ovi nalazi ne samo da svjedoče o svakodnevnom životu i materijalnom blagostanju zajednice, već i o složenim trgovačkim vezama koje su povezivale otok Pag s ostatkom Rimskog Carstva.
Organizatori i kustosi
Izložbu potpisuju istaknuti znanstvenici sa Sveučilišta u Zadru, među kojima su prof. dr. sc. Anamarija Kurilić, izv. prof. dr. sc. Igor Borzić i drugi, uz suradnju muzejskih savjetnika dr. sc. Berislava Štefanca i Anamarije Eterović Borzić, koji su ujedno i kustosi izložbe. Njihov zajednički rad donosi detaljan prikaz nekropole u Caskoj, odražavajući bogatstvo rimskodobne kulture i običaja na ovom prostoru.
Zaključak
Izložba „U sjeni valova“ otvara prozor u prošlost, ističući iznimnu kulturnu i povijesnu važnost nekropole u Caskoj. Za sve zaljubljenike u arheologiju i povijest, ovo je prilika da otkriju fascinantne aspekte života i smrti u doba Rimskog Carstva.
Za još informacija pročitajte vijesti na zadar.tv.
Pratite nas na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | X | TikTok | Pinterest | Threads