Zadar.TV

Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

Skup “Hrvatska bez mržnje” okupio stručnjake na Policijskoj akademiji

2 min read
Skup Hrvatska Bez Mržnje Policijska Akademija

Foto: MUP

Na Policijskoj akademiji “Prvi hrvatski redarstvenik” održan je stručni skup pod nazivom „Hrvatska bez mržnje – realnost ili utopija“. Cilj događaja bio je okupiti stručnjake iz pravosuđa, obrazovanja, policije i civilnog društva kako bi raspravili o prevenciji govora mržnje, suzbijanju zločina iz mržnje i promicanju antidiskriminacijskih vrijednosti. Skup je istaknuo važnost zajedničkog djelovanja u izgradnji sigurnijeg društva.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova, dr. sc. Davor Božinović, u uvodnom obraćanju istaknuo je da je Hrvatska, prema Globalnom indeksu sigurnosti, među 15 najsigurnijih zemalja svijeta. No, upozorio je na rast govora mržnje i njegov utjecaj na društvo, osobito mlade:
„Djeca nisu rođena s mržnjom; ona se uči. Kad govor mržnje dolazi od javnih osoba ili političara, posljedice prelaze na širu zajednicu i vode do nasilja,“ naglasio je Božinović.


Statistički pregled zločina iz mržnje

Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u posljednjih pet godina zabilježeno je 375 kaznenih djela zločina iz mržnje i 98 kaznenih djela javnog poticanja na nasilje i mržnju. Tijekom 2023. godine prijavljeno je 61 takvo kazneno djelo prema 67 žrtava. Državna tajnica MUP-a, doc. dr. sc. Irena Petrijevčanin, pojasnila je specifičnost ovih zločina:
„Oni su uvijek motivirani nesnošljivošću prema određenom pojedincu ili skupini, a često se iz govora mržnje razvijaju u kaznena djela.“

Najčešći motivi su nacionalno podrijetlo, spolna orijentacija, rasna pripadnost i vjerska uvjerenja.


Edukacija i prevencija

Jedan od ključnih zaključaka skupa bio je značaj edukacije kao alata za društvene promjene. Profesor dr. sc. Renato Matić naglasio je važnost odgoja od najranije dobi:
„Dijete od malena treba učiti da ono što boli njega, boli i drugog. Tako učimo vrijednost uzajamnog poštovanja.“

Policijska akademija razvila je metodologije obuke za policijske službenike koje se prilagođavaju specifičnostima svakog područja, dok Ministarstvo unutarnjih poslova provodi interdisciplinarne programe za suzbijanje mržnje.


Zajedničko djelovanje za bolje društvo

Ministar Božinović zaključio je kako borba protiv mržnje zahtijeva zajednički napor:
„Borba protiv mržnje nije samo moralna obveza – ona je uvjet opstanka našeg društva. Pošaljimo poruku: ovdje nema mjesta za mržnju.“

Sudionici skupa složili su se kako je potrebna kontinuirana suradnja institucija, edukacija građana i jasno promicanje tolerancije kako bi se izgradio sigurniji i pravedniji svijet za buduće generacije.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.