10. siječnja 2025.

Zadar.TV

Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje

Policija upozorava: Porast smishing prijevara u Zadarskoj županiji

2 min read
policijska uprava zadarska

Foto: MUP

Policijska uprava zadarska ponovno poziva građane na oprez zbog sve učestalijih slučajeva prijevare putem SMS poruka, tzv. smishinga. Nedavni slučaj u kojem je 58-godišnja žena izgubila nekoliko tisuća eura upozorenje je svima da budu posebno pažljivi i provjere sve informacije prije nego što poduzmu bilo kakve financijske transakcije.

Policijska uprava zadarska istražuje slučaj prijevare u kojem je nepoznati počinitelj iskoristio povjerenje i nepažnju 58-godišnje žene, prouzročivši joj značajnu financijsku štetu. Žena je jučer, 8. siječnja, primila SMS poruku koja je izgledala kao da dolazi od njezine kćeri. Poruka je sadržavala poveznicu koja ju je preusmjerila na aplikaciju za razmjenu poruka, gdje je prevarant nastavio komunikaciju.

Počinitelj je iskoristio emotivni pristup kako bi naveo žrtvu na uplatu nekoliko tisuća eura, uvjerivši je da time pomaže svojoj kćeri. Nažalost, radi se o klasičnom primjeru smishing prijevare, sofisticirane tehnike društvenog inženjeringa koja za cilj ima krađu osobnih i financijskih podataka.

Policija upozorava građane da budu izrazito oprezni ukoliko prime slične poruke. Ključni savjet je nikada ne odgovarati na takve poruke, ne otvarati priložene poveznice te ne dijeliti osjetljive podatke. Preporučuje se da primatelji takvih poruka prvo kontaktiraju osobu koja navodno traži pomoć kako bi provjerili istinitost situacije.

Što je smishing?

Smishing je oblik prijevare koji kombinira SMS i phishing tehnike krađe identiteta. Počinitelji šalju lažne SMS poruke s poveznicama na zlonamjerne stranice ili obrasce. U poruci često stoje hitni zahtjevi, poput pomoći bliskoj osobi ili potrebe za potvrdom bankovnih podataka. Cilj ovakvih napada je prikupljanje osjetljivih informacija poput brojeva kreditnih kartica, PIN-ova, OIB-a i sličnog, a zatim iskorištavanje tih podataka za financijske prijevare.

Prevaranti, osim na području Hrvatske, djeluju diljem Europe i svijeta, koristeći račune u trećim zemljama kako bi sakrili tragove ilegalnih aktivnosti.

Kako se zaštititi?

Policija savjetuje građane da poduzmu sljedeće korake kako bi izbjegli smishing prijevare:

  • Obrišite sumnjive poruke čim ih primite.
  • Ne odgovarajte na takve poruke i ne otvarajte poveznice ili privitke.
  • Nikada ne dijelite svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke putem SMS-a.
  • Ako ste otkrili osjetljive podatke, odmah obavijestite svoju banku i kontaktirajte policiju.

Slučajevi poput ovog trebaju biti upozorenje svima. Preporučuje se dodatna opreznost pri korištenju mobitela i internetskih usluga kako biste izbjegli financijsku i emocionalnu štetu.


Za još informacija pročitajte vijesti na zadar.tv.

Kontaktirajte nas na desk@zadar.tv.

Sportske teme pratite na https://zadar.tv/category/sport/.

Teme o kulturi na https://zadar.tv/category/kultura/.

Događanja na https://zadar.tv/category/dogadanja/.

Pratite nas na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, X, TikTok, Pinterest, Threads