19. veljače 2025.

Zadar TV

Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje

Kriminalitet na štetu okoliša: Policijska akcija razotkrila organizirano odlaganje otpada

2 min read
ilegalno-odlaganje-otpada

Foto: MUP

Kriminalitet na štetu okoliša postaje globalna prijetnja i visokoprofitni oblik organiziranog kriminala. Policijska akcija u Hrvatskoj razotkrila je kriminalnu mrežu odgovornu za ilegalno odlaganje više od 35.000 tona otpada.

Policijska istraga otkrila široku mrežu prekršitelja

Dana 14. veljače 2025. godine u amfiteatru Ravnateljstva policije održana je konferencija za medije na kojoj su predstavljeni rezultati višemjesečnog kriminalističkog istraživanja. Voditelj Službe općeg kriminaliteta Ravnateljstva policije, Ivica Kropek, iznio je detalje o kaznenim prijavama podnesenima protiv 10 fizičkih i 4 pravne osobe.

Kaznena djela na štetu okoliša

Istraživanje koje je vodila Služba općeg kriminaliteta, uz podršku policijskih uprava, PNUSKOK-a, USKOK-a i EUROPOL-a, razotkrilo je organiziranu kriminalnu skupinu koja je nezakonito odlagala otpad. Osumnjičeni su se bavili:

  • Zločinačkim udruženjem
  • Teškim kaznenim djelima protiv okoliša
  • Krivotvorenjem službenih isprava
  • Utajom poreza i carina
  • Pranjem novca

Kako je funkcionirala kriminalna mreža?

Istražitelji sumnjaju da je 42-godišnji hrvatski državljanin organizirao unos plastičnog otpada iz EU te prihvat plastičnog i medicinskog otpada iz Hrvatske. Otpad su potom nezakonito odlagali na više lokacija u Hrvatskoj, bez potrebnih dozvola, pri čemu je opasni otpad ugrozio okoliš i zdravlje ljudi.

Trgovačko društvo koje je sudjelovalo u ovim aktivnostima lažno je prikazivalo količinu otpada i njegov status kako bi izbjeglo inspekcijske kontrole. Nezakonito stečena dobit koristila se za poslovanje tvrtki u vlasništvu osumnjičenih, dok su lažne fakture smanjivale porezne obveze.

EUROPOL i međunarodna suradnja

Ova akcija imala je značajnu međunarodnu komponentu. Policijske snage Slovenije, Njemačke i Italije surađivale su s hrvatskim vlastima, dok je EUROPOL organizirao operativne sastanke i formirao mobilni ured u Hrvatskoj kako bi pružio potporu istrazi.

Upravo je ovo istraživanje posložilo kao temelj za osnivanje novog Operational Task Force-a, predvođenog Hrvatskom, koji će nastaviti rad na suzbijanju kriminaliteta na štetu okoliša.

Kaznene prijave i istražni zatvor

Nakon provedene istrage, USKOK je donio rješenje o provođenju istrage protiv 10 fizičkih i 4 pravne osobe. Za sedam osumnjičenih predložen je istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela.

Kristina Baćac, zamjenica ravnatelja USKOK-a, pohvalila je suradnju policije, financijskih institucija i Porezne uprave u ovom slučaju te naglasila da je kriminalitet na štetu okoliša postao izuzetno profitabilan, ali i da institucije pokazuju spremnost za borbu protiv takvih pojava.


Za najnovije vijesti i informacije, posjetite zadar.tv.

Kontaktirajte nas na desk@zadar.tv.

Pratite naše sportske vijesti: Sportske vijesti

Otkrijte kulturne događaje: Kultura

Saznajte više o događanjima: Događanja

Pratite nas na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, X, TikTok, Pinterest, Threads