19. veljače 2025.

Zadar TV

Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje

Ekološki kriminal: Uhićeno 13 osoba zbog ilegalnog odlaganja 35 000 tona opasnog otpada

2 min read
ilegalno-odlaganje-otpada

Foto: MUP

Nezakonita trgovina otpadom: Kriminalna mreža zaradila 4 milijuna eura

Hrvatska policija uhitila je 13. veljače 2025. godine ukupno 13 osoba osumnjičenih za sudjelovanje u kriminalnoj mreži koja se bavila nezakonitim odlaganjem opasnog otpada. Prema podacima Europola, glavni osumnjičenici su dvojica hrvatskih državljana koji se smatraju metama visokog rizika, a organizirali su ilegalni uvoz otpada iz Italije, Slovenije i Njemačke u Hrvatsku.

Šokantni razmjeri ekološkog kriminala

Umjesto da su opasni otpad obradili i zbrinuli na propisan način, kriminalna skupina ga je jednostavno zakopavala ili bacala na najmanje tri lokacije u Hrvatskoj. Istražitelji procjenjuju da je na taj način odloženo čak 35 000 tona otpada, čime su počinitelji ostvarili nezakonitu dobit od najmanje 4 milijuna eura.

Kako su kriminalci prikrivali ilegalne aktivnosti?

Kriminalna mreža koristila je zakonite poslovne subjekte kao paravan za ilegalne aktivnosti. U procesu su sudjelovale tvrtke iz Italije i Hrvatske koje su organizirale prijevoz otpada, dok su kriminalci falsificirali dokumentaciju kako bi opasni otpad lažno prijavili kao plastiku za reciklažu. Laboratorijska analiza potvrdila je da se zapravo radilo o opasnom i medicinskom otpadu koji je završio zakopan na ilegalnim odlagalištima.

Krivotvorenje dokumenata ključ za milijunsku dobit

Glavna metoda kriminalaca bila je osiguravanje natječaja za obradu otpada u Italiji putem damping cijena. Nakon dobivanja ugovora, otpad je prevožen u Hrvatsku bez ikakve obrade. Da bi izbjegli zakonske procedure, krivotvorili su dokumente i prikazivali otpad kao materijal za reciklažu. Ovim postupkom izbjegnuti su visoki troškovi obrade, a razlika u cijeni završila je u džepovima organizatora kriminalne mreže.

Nezakonita dobit i katastrofalne posljedice

Trgovanje otpadom kriminalna je aktivnost s visokim profitima i niskim rizikom, no posljedice su katastrofalne za okoliš. Nepropisno odložen otpad može kontaminirati tlo, vodu i zrak, ugrožavajući zdravlje ljudi i ekosustav. Osim ekološkog kriminala, ovakve aktivnosti često uključuju pranje novca, korupciju i falsificiranje dokumenata.

Suradnja s Europolom i međunarodnim institucijama

Akciju je koordinirao Europol u suradnji s nacionalnim tijelima, uključujući:

  • Hrvatsku: Uprava kriminalističke policije (Služba općeg kriminaliteta)
  • Italiju: Carabinieri – Zapovjedništvo za zaštitu okoliša i energetsku sigurnost
  • Sloveniju: Kriminalistička policija

Na dan uhićenja policijski službenici zaplijenili su elektroničke uređaje, mobilne telefone i dokumente koji će biti ključni za daljnju istragu. Europolovi stručnjaci pružali su analitičku podršku i koordinirali akciju u stvarnom vremenu.

Ovo je samo jedan od primjera kako međunarodna suradnja može pomoći u suzbijanju ekološkog kriminala i zaštiti okoliša od nezakonitih aktivnosti.


Za najnovije vijesti i informacije, posjetite zadar.tv.

Kontaktirajte nas na desk@zadar.tv.

Pratite naše sportske vijesti: Sportske vijesti

Otkrijte kulturne događaje: Kultura

Saznajte više o događanjima: Događanja

Pratite nas na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, X, TikTok, Pinterest, Threads