29. travnja 2025.

Zadar TV

Sve o Zadru, na jednom mjestu!

23. travnja – Svjetski dan knjige i autorskih prava

4 min read
white book page on black textile

Photo by Mick Haupt on Unsplash

Povijest Svjetskog dana knjige

Svjetski dan knjige i autorskih prava, koji se obilježava 23. travnja svake godine, ima bogatu i značajnu povijest. Ovaj dan je službeno ustanovljen od strane UNESCO-a 1996. godine s ciljem promicanja čitanja, objavljivanja knjiga i zaštite autorskih prava. Pojam autorskih prava smatra se vitalnim dijelom književnog i kulturnog stvaralaštva, jer omogućuje autorima da zaštite svoja djela i primaju odgovarajuću naknadu za svoj rad.

Izbor datuma 23. travnja nije slučajan. Ovaj datum je vezan uz značajne književne ličnosti, kao što su William Shakespeare i Miguel de Cervantes, koji su preminuli na taj dan 1616. godine. Ova simbolika dodatno naglašava važnost književnosti i njezin doprinos globalnoj kulturi. Kroz povijest, knjige su igrale ključnu ulogu u prijenosu znanja i obrazovanju, a UNESCO je prepoznao potrebu da se takve vrijednosti istaknu i šire među ljudima.

Od svog osnivanja, Svjetski dan knjige je postao globalna manifestacija, koja uključuje različite aktivnosti, kao što su književni festivali, promocije knjiga, te razne edukativne i kulturne inicijative. Ovaj dan potiče pojedince svih dobnih skupina da se upuste u čitanje i proučavanje književnih djela, a istovremeno naglašava važnost zaštite autorskih prava kroz trgovačka i pravna sredstva. Utjecaj ovog dana na globalnu kulturu je nemjerljiv, jer osnažuje zajednice, potiče kreativnost i razvija svijest o literarnim pravima.

Značaj knjiga u društvu

Knjige igraju ključnu ulogu u razvoju društava, oblikujući obrazovanje, kulturu i cjelokupno širenje znanja. One služe kao temelj akademskog učenja, omogućavajući pristup raznolikim informacijama koje su bitne za razvoj kritičkog mišljenja. Obrazovni sustavi oslanjaju se na knjige kao na neizostavni alat u procesu učenja, od osnovnih škola do sveučilišta.

Osim što educiraju pojedince, knjige također doprinose očuvanju jezika i kulturnih identiteta. Kroz književna djela prenosimo tradicije, povijest i vrijednosti koje oblikuju našu zajednicu. Raznovrsne perspektive iz lokalnih i globalnih konteksta dodatno obogaćuju kulturološki krug, potičući razumijevanje i toleranciju među različitim narodima i kulturama. Na taj način, književnost postaje sredstvo koje jača međusobne veze unutar i izvan zajednica.

Knjige također potiču kreativnost među čitateljima, inspirirajući ih na izražavanje vlastitih misli i ideja. Kada čitamo različite žanrove, otvaramo um za nove mogućnosti i perspektive, što može imati pozitivan učinak na našu sposobnost rješavanja problema i inovativnog razmišljanja. U tom kontekstu, književnost djeluje kao izvor inspiracije, pozivajući nas na istraživanje vlastitih kreativnih potencijala.

U zaključku, značaj knjiga u društvu daleko nadilazi sam akt čitanja; one su izvor znanja, sredstvo za očuvanje kulture i identiteta te poticaj za kritičko i kreativno razmišljanje. Njihova uloga u promicanju tolerancije i razumijevanja čini ih neophodnim za održavanje zdravih i naprednih društava.

Autorska prava i njihova zaštita

Autorska prava predstavljaju pravni okvir koji štiti kreativna djela, uključujući književna, umjetnička, muzikološka i novinarska ostvarenja. Ova prava pružaju autorima ekskluzivno pravo na korištenje i distribuciju svojih djela, čime se osigurava pravna zaštita njihovih ideja i izraza. Važnost autorskih prava leži u poticanju kreativnosti i inovacija, osiguravajući autorima potrebne poticaje za daljnji rad.

Kako bi se autorska prava zaštitila, autori bi trebali registrirati svoja djela kod relevantnih institucija, premda su prava automatski zaštićena od trenutka nastanka djela. Registracija dodatno osnažuje autorovu poziciju u slučaju povrede prava. Ključno je i razumjeti da autorska prava ne traju vječno; ona imaju određeni vremenski okvir nakon kojeg djela postaju javno dobro, omogućujući široj javnosti slobodnu upotrebu sadržaja.

U današnje doba digitalizacije, izazovi koji se tiču autorskih prava postali su složeniji. Online distribucija i dijeljenje sadržaja putem društvenih mreža povećavaju rizik od neautorizirane upotrebe, što može dovesti do kršenja prava autora. Bitno je podizati svijest o važnosti poštivanja autorskih prava, kako među kreatorima, tako i u širem društvu. Zakonodavstvo u ovoj oblasti igra presudnu ulogu u zaštiti autora od zloupotrebe njihovog rada, stoga je nužno da se nastavi s razvojem učinkovitih pravnih okvira koji će osigurati sigurnost i zaštitu u kreativnim industrijama.

Aktivnosti i događanja povodom Svjetskog dana knjige

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se diljem svijeta kroz brojne aktivnosti i događanja koja nastoje promicati važnost knjiga i poticati ljubav prema čitanju. Ove inicijative često uključuju književne festivale, javna čitanja, promocije novih izdanja, te razne edukativne programe. U mnogim gradovima organiziraju se manifestacije koje okupljaju autore, izdavače, književne kritičare, a posebna pažnja posvećuje se mladima kako bi ih se potaknulo na čitanje i istraživanje književnosti.

Jedan od najpoznatijih oblika proslave ovoga dana su književni festivali, koji se održavaju u različitim lokalitetima i obuhvaćaju širok spektar tema i žanrova. Ovi festivali ne samo da okupljaju ljubitelje knjiga, već i omogućuju autorima da predstave svoje radove, potaknu rasprave i dijele svoja iskustva. Književni festivali često uključuju radionice, panel diskusije i književne igre za djecu i odrasle, što dodatno potiče interakciju i razmjenu ideja među sudionicima.

Osim festivala, mnoge knjižnice i obrazovne ustanove organiziraju posebna čitanja, gdje učitelji i knjižničari motiviraju djecu da otkriju radost čitanja. Ovi programi često uključuju i kreativne aktivnosti kao što su crtanje, pisanje kratkih priča ili izrada plakata na teme omiljenih knjiga. Uključivanje zajednice u ove događaje stvara osjećaj pripadnosti i zajedništva, a cijela inicijativa pridonosi promicanju knjiga i očuvanju autorstva.

Razne organizacije i udruge također se aktiviraju, nudeći obrazovne resurse i materijale kako bi široj javnosti omogućili pristup literaturi. Ove aktivnosti služe kao podsjetnik o važnosti književnosti u našem društvu, potičući istodobno i poštovanje prema autorskim pravima i stvarateljima sadržaja.


Za najnovije vijesti i informacije, posjetite zadar.tv.

Kontaktirajte nas na desk@zadar.tv.

Pratite naše sportske vijesti: Sportske vijesti

Otkrijte kulturne događaje: Kultura

Saznajte više o događanjima: Događanja

Pratite nas na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, X, TikTok, Pinterest, Threads