Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

U požaru u Bibinjama smrtno stradala starija ženska osoba – uzrok kvara električna lampa

3 min read
Ilustracija požara u obiteljskoj kući

Jučer, 14. rujna, u ranim jutarnjim satima oko 5 sati, u Bibinjama je došlo do tragičnog požara u prizemlju obiteljske kuće. Nakon dojave, na mjesto događaja odmah su izašle žurne službe, uključujući pripadnike Javne vatrogasne postrojbe Zadar, koji su ubrzo započeli s gašenjem požara.

Nažalost, tijekom intervencije vatrogasci su unutar kuće pronašli tijelo smrtno stradale 87-godišnje hrvatske državljanke koja je u kući živjela sama. Požar je u potpunosti ugašen u 5:35 sati, ali nažalost, za stariju ženu nije bilo spasa.

Policija je, uz stručnu pomoć inspektora zaštite od požara Ravnateljstva civilne zaštite, provela detaljan očevid. Prema njihovom izvješću, uzrok požara bio je kvar na električnoj noćnoj lampi koja se zapalila, nakon čega se vatra brzo proširila po prostoriji i zahvatila ostatak kuće.

Policijska postaja Zadar proslijedit će službeno izvješće o ovom tragičnom događaju nadležnom državnom odvjetništvu u Zadru.

Oprez s električnim uređajima u kućanstvu

Ova tragedija ponovno podsjeća na opasnosti koje se kriju u svakodnevnim električnim uređajima u našim domovima. Kvarovi na uređajima poput lampi, grijalica, punjača i drugih električnih uređaja mogu dovesti do izbijanja požara, osobito u trenucima kada nismo svjesni njihovog stanja ili su ostavljeni bez nadzora. U ovom slučaju, kvar na noćnoj lampi doveo je do fatalnih posljedica, a vatra se brzo proširila, ostavljajući vlasnici kuće vrlo malo vremena za reakciju.

Kako bi se spriječili ovakvi tragični događaji, građanima se savjetuje da redovito provjeravaju ispravnost električnih uređaja, posebno starijih modela koji su dulje u uporabi. Električni uređaji trebaju biti ispravno održavani i isključeni iz struje kada nisu u uporabi, posebno tijekom noći ili kada nikoga nema kod kuće. Također je važno obratiti pažnju na pregrijavanje električnih uređaja, oštećene kablove i produžne kablove jer su upravo oni česti uzroci požara.

Potencijalne posljedice nepažnje

Nažalost, starije osobe koje žive same često su izložene većem riziku od nesreća, uključujući požare, zbog sporije reakcije ili smanjene sposobnosti brzog evakuiranja. U ovom slučaju, žrtva požara bila je starija žena koja je živjela sama, a požar je buknuo dok je vjerojatno spavala. Ova nesreća mogla je biti izbjegnuta redovitim pregledom električnih uređaja te postavljanjem požarnog alarma koji bi na vrijeme upozorio na opasnost.

Stoga je važno obratiti dodatnu pažnju na sigurnost starijih članova obitelji ili susjeda. Jednostavni koraci poput instaliranja detektora dima i plina, zamjene starih električnih uređaja te redovitih pregleda električnih instalacija mogu značajno smanjiti rizik od požara. Osim toga, važno je educirati sve članove kućanstva, osobito starije osobe, o osnovnim mjerama zaštite od požara i hitnim postupcima u slučaju izbijanja požara.

Zaključak

Ova tragična nesreća još je jedan podsjetnik na važnost održavanja sigurnosti u vlastitom domu, posebice kada je riječ o električnim uređajima. Građani bi trebali preuzeti odgovornost za ispravnost svojih kućanskih uređaja te poduzeti sve moguće mjere kako bi spriječili slične situacije. Požar može iznenada izbiti, ali pravovremeno održavanje i nadzor mogu spriječiti fatalne posljedice.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.