Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

ŠKOLA NOGOMETA NOGOMETNOG KLUBA ZRMANJA

5 min read
Zrmanja Obrovac Alen Juričić

Ponos Obrovca i obrovačkog kraja

Nažalost, prije nekoliko sezona, ugasila se seniorska momčad, ali ono što je i dalje ostala svijetla točka u klubu, škola je nogometa kojom već 13 godina uspješno ravna i vodi je Mario Šendula, samozatajni mladić, pun nogometnog entuzijazma, koji je veći dio svojega života posvetio djeci i njihovom odgoju i nogometnom razvoju. Mario je inače bivši nogometaš s bogatim iskustvom. Upravo smo s njim popričali o školi nogometa, kako bi široj nogometnoj javnosti kazali što on radi za Obrovac i kraj u kojem škola nogometa djeluje. U kanjonu rijeke Zrmanje smjestio se Obrovac. Da pričamo o povijesti i značaju Obrovca, potrebna je par stranica sažetog teksta, reći će vam svaki mještanin. Grad koji dijeli rijeka na dva dijela, okrunjen srednjovjekovnom tvrđavom u sredini, okružen strmim liticama, teško će koga ostavi ravnodušnog. Okupajte se u jednoj od najčišćih svjetskih rijeka, prošetajte se uskim gradskim ulicama, popijte kavu na rivi, razgledajte grad s vidikovca, prošetajte starim talijanskim šljunčanim stazama, te osjetite kulturu posjetom kulturnim dobrima ili odlaskom u Gradski muzej, poruka je to koja stoji na naslovnoj stranici Turističke zajednice grada Obrovca.

Razlog našeg posjeta Obrovcu je Škola nogometa koja djeluje unutar Nogometnog klub Zrmanja. Ljeto 1926. godine bilo je toplo, a grupa mladih Obrovčana uvježbavala je pravila nogometne igre na livadi ispod tadašnje općinske uprave, u kojoj se nalazila prostorija Sokolišta te obrovački Arheološki muzej. Nazivali su se Športski klub Zrmanja i pripremali se za prvu organiziranu nogometnu utakmicu u Obrovcu, zakazanu za 5. rujna u Obrovcu, protiv NK Lav iz Novigrada. Tada je sve i krenulo. Nije tada bilo organizirane lige u kojoj bi se mogli natjecati, ali je ŠK Zrmanja redovito odigravala utakmice protiv susjednih klubova iz Benkovca, Novigrada, Posedarja i Biograda. Godine 1967. Obrovčani se uključuju u zadarsku ligu neregistriranih klubova pod imenom NK Zrmanja. Nogometnu sezonu 1968./69., pod nazivom NK Jadral, Obrovčani se uključuju u zadarsku općinsku ligu u kojoj imaju zapaženu ulogu. Već sljedeće sezone (1970./71.), NK Jadral postiže najveći uspjeh obrovačkog nogometnog kluba osvajanjem prvog mjesta u ligi te ulaskom u Dalmatinsku zonu koja je predstavljala treći rang natjecanja u bivšoj državi. Na žalost, 1972. godine gasi se aktivnost NK Jadrala, ali se u obrovačkoj općini intenzivno organiziraju malonogometni turniri i nogomet ne prestaje biti glavni obrovački sport. Godine 1986. aktivira se obrovački nogometni klub pod nazivom NK Rudar i nekoliko godina nastupa u općinskoj i međuopćinskoj nogometnoj ligi. Nakon Domovinskog rata, 1999. godine, klub se aktivira pod svojim pravim nazivom NK Zrmanja te je pod tim imenom nastupa i danas. – piše na Forumu Obrovčana.

Nažalost, prije nekoliko sezona, ugasila se seniorska momčad, ali ono što je i dalje ostala svijetla točka u klubu, škola je nogometa kojom već 13 godina uspješno ravna i vodi je Mario Šendula, samozatajni mladić, pun nogometnog entuzijazma, koji je veći dio svojega života posvetio djeci i njihovom odgoju i nogometnom razvoju. Mario je inače bivši nogometaš s bogatim iskustvom. Upravo smo s njim popričali o školi nogometa, kako bi široj nogometnoj javnosti kazali što on radi za Obrovac i kraj u kojem škola nogometa djeluje.

  • Od 2009. godine kada sam položio za trenera Uefa C licence, ulazim u klub kao trener. Trebam napomenuti kako su tih godina uz mene bili treneri Vlado Marić, Marin Klanac, Rafael Sušic i bilo je mnogo više djece te smo imali sve kategorije, od papalina do seniora. Trenutno imamo tri kategorije, od kojih se dvije natječu u ligi „tići“ te su osvojili titulu jesenskog prvaka, na što smo svi jako ponosni, mlađe pionire koji su treći u svojoj skupini te papaline koje polako dolaze i igraju trenutno samo prijateljske utakmice. Trenutno u školi nogometa ja osobno vodim kategorije papalina i tića, dok trener Josip Župan vodi mlađe pionire.

Govoreći o mladim igračima, Mario je nastavio:
-S obzirom da se svaka kategorija “krpa” s mlađim igračima, velik je uspjeh što smo zadnjih godina uvijek u gornjem dijelu tablice natjecanja pod okriljem Nogometnog saveza Zadarske županije. Ipak, najveći uspjeh donijela je generacija 2012./13. godišta koja je osvojila jaki turnir „Buduće nade“ koji je ove godine organizirala Tina sport Pia iz Zagreba. Također dvije godine za redom, ta generacija osvaja prvo mjesto u jesenskom dijelu prvenstva.
Od prijašnjih generacija treba izdvojiti 2005. godište koja je bila 3. u županiji i generaciju 2001./02. koja je također osvojila 3. mjesto. Prije toga, generacija igrača 1999./2000. godište, igrala je finale, tj. završnicu lige u kategoriji tića na zadarskim Stanovima protiv Zadra.

Mario nam je kazao kako se škola nogometa financira te dodao:
-Klub se isključivo financira iz proračuna grada Obrovca i što se tiče opreme, rekvizita, lopti, sve klub financira, ništa roditelji. Svakako da nam to uvelike olakšava rad i ovim putem htio bih se zahvaliti općini grada Obrovca na svesrdnoj pomoći. S druge pak strane, veliki nedostatak na kojem klub treba poraditi su uvjeti i neadekvatan teren te loš travnjak s kojim godinama imamo velikih problema.

Kakvi su planovi za budućnost, Mario nam je kazao sljedeće:
-Teško je planirati dugoročno, jer činjenica je da je sve manje i manje djece i čim dođemo do kategorije pionira, ne možemo dalje jer se povećava broj igrača u polju. Međutim, to je problem manjih sredina koje imaju i drugi klubovi. Svakako se nadamo izgradnji novog igrališta s umjetnom travom, tribinama i reflektorima. Projekt je tu, mi sanjamo i nadamo se, ostaje nam za vidjeti hoće li se i ostvariti. Obrovačka nogometna tradicija i ljubav prema nogometu pomogli su odrastanju velikih nogometnih imena od kojih se, u ovom trenutku, najviše prepoznaju državni reprezentativci: Ferante Colnago, Damir Desnica, Dado Pršo i Luka Modrić. Iz moje ere, tu su Bruno Župan, mladić rođen 2000. godine koji je otišao u Dinamo i igrao za kadete i juniore, sad je u BSK Bijelo Brdo te Luka Matasović, mladić rođen 2002. godine koji je u Lokomotivi, a trenutno na posudbi u Jarunu.

„Od 2009. godine kada sam položio za trenera Uefa C licence, ulazim u klub kao trener. Trebam napomenuti kako su tih godina uz mene bili treneri Vlado Marić, Marin Klanac, Rafael Sušic i bilo je mnogo više djece te smo imali sve kategorije, od papalina do seniora. „ – Mario Šendula

Obrovačka nogometna tradicija i ljubav prema nogometu pomogli su odrastanju velikih nogometnih imena od kojih se, u ovom trenutku, najviše prepoznaju državni reprezentativci: Ferante Colnago, Damir Desnica, Dado Pršo i Luka Modrić.

„Najveći uspjeh donijela je generacija 2012./13. godišta koja je osvojila jaki turnir „Buduće nade“ koji je ove godine organizirala Tina sport Pia iz Zagreba. Također dvije godine za redom, ta generacija osvaja prvo mjesto u jesenskom dijelu prvenstva.“

Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja novinarske izvrsnosti Agencije za elektroničke medije