Novoodobreni lijekovi za rujan 2024.: Nova rješenja za zdravstvenu njegu u Hrvatskoj i EU
3 min readAgencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) te Europska komisija u rujnu 2024. godine odobrile su niz novih lijekova, čime su otvorena nova terapijska rješenja za pacijente diljem Hrvatske i Europske unije. Ovi lijekovi pružaju dodatne mogućnosti u liječenju raznih bolesti, od kardiovaskularnih poremećaja do autoimunih bolesti, ali i rijetkih stanja kojima je potrebna posebna briga i specifična terapija.
Odobreni lijekovi u Hrvatskoj
HALMED je u rujnu 2024. godine dao odobrenje za nekoliko novih lijekova koje su razvile domaće i inozemne farmaceutske kompanije. Među njima se ističu:
- Atorvastatin Pliva (10 mg, 20 mg, 40 mg, 80 mg filmom obložene tablete) – Atorvastatin je lijek koji pripada skupini statina, a koristi se za snižavanje razine kolesterola u krvi, što je ključno za smanjenje rizika od srčanog i moždanog udara. Ovaj lijek proizvodi Pliva Hrvatska, renomirana domaća farmaceutska tvrtka s dugogodišnjom tradicijom.
- Autnami (2,5 mg/1000 mg i 2,5 mg/850 mg filmom obložene tablete) – Kombinacija linagliptina i metformina, Autnami je lijek za kontrolu razine šećera u krvi kod osoba s dijabetesom tipa 2. Proizvodi ga Sandoz d.o.o., koji je jedan od vodećih proizvođača generičkih lijekova u Hrvatskoj.
- Cutibel 500 mikrograma/g šampon – Ovaj lijek sadrži klobetazolpropionat, a koristi se za liječenje upalnih kožnih bolesti kao što su psorijaza i seboreični dermatitis. Proizvodi ga Belupo, jedna od vodećih hrvatskih farmaceutskih kompanija specijaliziranih za dermatološke proizvode.
- Dabigatraneteksilat Liconsa (75 mg, 110 mg, 150 mg tvrde kapsule) – Dabigatraneteksilat je antikoagulans koji pomaže u sprječavanju stvaranja krvnih ugrušaka i koristi se za prevenciju moždanog udara kod pacijenata s atrijskom fibrilacijom. Lijek proizvodi Laboratorios Liconsa iz Španjolske.
Ostali značajni lijekovi odobreni u rujnu uključuju Dekristol 50 000 IU tvrde kapsule, visoku dozu vitamina D3, te Dimetilfumarat Qilu (120 mg i 240 mg tvrde kapsule), koji se koristi za liječenje multiple skleroze. Dekristol je posebno važan za pacijente s nedostatkom vitamina D, dok Dimetilfumarat Qilu pomaže u smanjenju napredovanja bolesti kod pacijenata s multiplom sklerozom.
Lijekovi odobreni u Europskoj uniji
Europska komisija je u rujnu 2024. godine odobrila nekoliko ključnih lijekova koji su sada dostupni pacijentima diljem EU-a. Među njima su:
- Axitinib Accord – Axitinib je lijek koji se koristi za liječenje karcinoma bubrega. Djeluje tako da blokira rast novih krvnih žila koje hrane tumor, čime se zaustavlja njegov rast. Axitinib je važna terapijska opcija za pacijente u uznapredovalim stadijima bolesti.
- Ranibizumab Midas – Ovaj lijek koristi se za liječenje bolesti mrežnice, poput vlažne makularne degeneracije, jedne od vodećih uzroka gubitka vida kod starijih osoba. Ranibizumab pomaže u smanjenju abnormalnog rasta krvnih žila u oku i može poboljšati ili stabilizirati vid kod pacijenata.
- Vevizye – Ciklosporin, aktivna tvar u Vevizyeu, koristi se kao imunosupresiv za sprječavanje odbacivanja presađenih organa nakon transplantacija. Ovaj lijek je od vitalne važnosti za pacijente koji su prošli transplantacije organa, jer pomaže u održavanju funkcije novog organa.
- Vyloy – Ovaj lijek ima “orphan” status, što znači da je razvijen za liječenje rijetkih bolesti. Vyloy je namijenjen specifičnim vrstama tumora i pruža novu nadu za pacijente koji boluju od rijetkih oblika karcinoma za koje su terapijske mogućnosti dosad bile ograničene.
Zaključak
Novi lijekovi odobreni u rujnu 2024. godine otvaraju nove mogućnosti u liječenju širokog spektra bolesti, uključujući srčane bolesti, dijabetes, autoimune poremećaje, kožne bolesti i karcinome. HALMED i Europska komisija nastavljaju raditi na tome da pacijentima osiguraju sigurne i učinkovite lijekove, čime se poboljšava kvaliteta života mnogih ljudi.
Za detaljnije informacije o novoodobrenim lijekovima, korisnici se mogu obratiti Agenciji za lijekove i medicinske proizvode ili pregledati baze lijekova koje su dostupne javnosti.
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.