Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

Kampanja za sigurnost motociklista “Nije važan broj kotača” obilježila Nacionalni dan cestovnog prometa

3 min read
Obilježavanje Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa na Trgu bana Jelačića, uz edukativnu cestu i građane

Danas, 21. listopada, na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića obilježen je 5. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa. Ovogodišnja kampanja pod nazivom “Nije važan broj kotača, misli na vozila i vozača” posvećena je povećanju sigurnosti motociklista, s naglaskom na prevenciju prometnih nesreća.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović, istaknuo je alarmantan podatak da su motociklisti činili trećinu smrtno stradalih na cestama u ovoj godini, naglasivši da su prebrza vožnja, nepažnja i nepovoljna infrastruktura glavni uzroci nesreća.

Povećanje broja motociklista i nesreća

Porast broja registriranih motocikala u Hrvatskoj, koji je u zadnjih deset godina narastao za 66%, ne prati odgovarajuće smanjenje broja prometnih nesreća. Čak 200 osoba izgubilo je život na hrvatskim cestama ove godine, a trećina tih žrtava bili su motociklisti. Brojka koja izaziva zabrinutost odražava se i kroz rekordnu turističku sezonu te povećanje broja novopečenih vozača i vozila u prometu.

Božinović je naglasio da su razlozi za povećani broj nesreća višestruki – od povećanja registracija motocikala i novih vozača, do produžene sezone korištenja motocikala zbog blage zime. Unatoč povećanom prometu, zabilježen je pad u broju smrtno stradalih u odnosu na prošlu godinu, no ministar upozorava da je svaka žrtva jedna previše. “Cilj je promijeniti kulturu ponašanja na cestama, pogotovo prema ranjivijim sudionicima u prometu kao što su motociklisti”, dodao je.

Promjene u demografiji i ponašanju vozača

Promijenila se i dobna skupina najčešće stradalih vozača i putnika na motociklima. Najveći broj poginulih motociklista zabilježen je u dobnoj skupini iznad 40 godina (41%). Iako su mlađi vozači često percipirani kao najrizičniji, podaci pokazuju da su i iskusniji vozači podložni smrtonosnim nesrećama.

Glavni ravnatelj policije Nikola Milina naglasio je da podizanje sigurnosti u prometu zahtijeva dugoročan i sustavan pristup. “Promjena ponašanja na cestama ne može se dogoditi preko noći, a edukacija mora početi od malih nogu”, poručio je.

Edukativni programi za građane

Tijekom obilježavanja, građani su sudjelovali u informativno-edukativnom kvizu i hodali tzv. edukativnom cestom, gdje su ih članovi Moto kluba Veterani Croatia poučavali najvažnijim pravilima za sigurnost motociklista. Kroz suradnju s Crvenim križem, sudionici su se upoznali s osnovama pružanja prve pomoći u slučaju prometne nesreće. Također, predstavnici Hrvatskog autokluba i Fakulteta prometnih znanosti pružali su savjete o pravilnom ponašanju u prometu.

Ministar Božinović najavio je i da se pripremaju edukativni materijali za prometnu kulturu u školama, što će dodatno doprinijeti promicanju sigurnosti na cestama.

Zaključak

Uz povećanje broja motocikala i vozača, sigurnost motociklista postala je ključna tema nacionalnih kampanja. Edukacija i informiranje sudionika u prometu, kao i promjena prometne kulture, predstavljaju glavni cilj budućih aktivnosti unutar Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.