Zadar.TV

Zadar TV-Pouzdana Destinacija za Vrhunske Sadržaje u Zadru

Turistički vodiči i Zadar u Domovinskom ratu

3 min read
Zadar, Domovinski rat, turistički vodiči, Zadar u Domovinskom ratu, muzeji, heroji, branitelji, Škabrnja, Ante Gotovina, povijest Zadra

Povod ovome osvrtu, novinskom osvjetljenju jedne izuzetne teme, bilo mi je javljanje rođaka koji živi i radi u Deutschland, kad se sa grupom Nijemaca zatekao u organiziranome turističkome obilasku grada i kad je turističkome vodiču na njemačkom i na hrvatskom postavio pitanje o Domovinskome ratu, da im kaže koju i o Zadru u Domovinskome ratu i dobio odgovor koji ga je zaledio:

 – Ne bih o tome! – Čuj on ne bi o tome. Na njegovo daljnje insistiranje on se pravio da ga ne čuje.

Malo sam se raspitao kod drugih turističkih vodiča koji s grupama stranih turista krstare našim gradom, pa u zadnje vrijeme i sve više njih sa sumnjivim akreditacijama ili i bez njih, i došao do poražavajućih rezultata. Devedeset i devet posto njih ne bi o tome. Još i gore, neki od njih mi rekoše kako su im i iz Turističke zajednice prije dok su je vodili … savjetovali da tu temu izbjegavaju jer „Nije zgodno.“ – Kome?. Što bi smo svi mi branitelji trebali izaći na trg i ispričati se svim turistima koji dolaze zato što smo branili Lijepu našu, prešutjeti sve žrtve, ne govoriti o Junacima Domovinskoga rata – „Jer nije zgodno govoriti o Domovinskome ratu“… da ne bi koga ne daj Bože povrijedili i doveli u nezgodnu situaciju.

Bio sam i radio puste godine vani i znam kako to druge, uređene zemlje uređuju, i da neki tamo turistički vodič kaže ne bi o tome, ne bi više imao prigode govoriti o bilo čemu.

Snaga i glas veterana je u tim zemljama gromoglasan. Zamislimo da u Engleskoj, na koju se bespogovorno ugledamo i bezuvjetno kupimo i usvajamo sve Englesko, netko kaže, netko od turističkih vodiča kako ne bi o tome, o na primjer zrakoplovnoj bitci za London. To je tamo sasvim normalno – SVETINJA. A u RH – ne bi o tome. O Domovinskome ratu. Tišina i priziv da se zaboravi kao da ga uopće nije niti bilo. Znatiželjni turist koji zamijeti koju ranu od gelera, metaka na pročeljima zgrada koje su se izvukle od Savezničkih stradanja, a stradale u Domovinskome ratu, što objašnjavaju, od čega su stradale, ili i na ta pitanja imaju problema sa sluhom.

Govorio sam na skupu u prostorijama Matice hrvatske Ogranak Zadar, o tome kako mnogi gradovi u RH imaju muzeje Domovinskoga rata i na jednome mjestu svu građu o Domovinskome ratu, o njihovom gradu u Domovinskome ratu, stradanjima, herojstvu, žrtvama, zločinima… samo to od većih i značajniji gradova Zadar nema. Zašto? Očito oni kojima nije pasala RH, kojima je još uvijek guzica u RH a glava u … Beogradu, u Srpskim zemljama, mozak u utopiji Jugoslavije… Ne paše govoriti o tome, o agresiji, o zločinima, o zločincima, o agresorima, četnicima, Belim orlovima, Arkanovcima, o zločincu Ratku Mladiću o stradanju Škabrnje, nasumičnim granatiranjima Zadra, srpskim snajperistima po Zadru …

Kao što srpska mladež u Srebrenici govori da se genocid u Srebrenici nije niti dogodio da je to samo propaganda. Što trebamo govoriti i mi da se nije dogodio stravični zločin u Škabrnji… Negirati i šutjeti nad žrtvama Škabrnje. „Zaklane Škabrnje“. I sam napisah pjesmu: „Prkosan osmijeh Škabrnjskog dječaka.“ Što, trebamo dopustiti da onima koji druge upoznaju s našim gradom, šute o herojstvu i žrtvi Zadra i Zadrana, da ne govore o Zadru u Domovinskome ratu, o braniteljima, o Škabrnji, o brdu Križ iznad Bibinja, Maslenici, Bljesku, Oluji … Herojima: Anti Gotovini, o Gavranu… o herojstvu Zadrana, o svim malenim mjestima srca moga koja okružuju Zadar, zagrljeni njime.

            To im treba biti prioritet, sveta zadaća. Treba ih podučiti, educirati ako ne znaju, a ako neće govoriti o tome, neće i ne trebaju govoriti o ovome gradu, a voditelji turističkih zajednica koji ih savjetuju kako nije poželjno govoriti o tome niti u kom pogledu nisu poželjni da vode Turističku zajednicu ovog grada.

            A muzej: ZADAR U DOMOVINSKOME RATU, ne da treba, već je odavno trebao biti, to je najmanje što se trebalo i treba učiniti, dugujemo to žrtvi za Domovinu, Braniteljima, stradalima, Zadranima, Domoljubima… Dugujemo to jedni drugima… Dugujemo to našoj djeci. Jer „Ako ne znaš što je bilo“ …

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.