Kroz projekt RECIRCLE Zadar dobiva nove polupodzemne i nadzemne spremnike otpada
3 min readZadar je danas postao središte inicijative za unapređenje sustava gospodarenja otpadom u regiji, zahvaljujući početnoj konferenciji projekta RECIRCLE koja je održana u Inkubatoru „Bili Brig“. Projekt RECIRCLE, sufinanciran kroz Interreg VI-A IPA Program Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027., usmjeren je na jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom u zadarskoj, bihaćkoj i podgoričkoj regiji, kroz implementaciju kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva. Na konferenciji su sudjelovali ključni predstavnici, uključujući gradonačelnika Bihaća Elvedina Sedića, pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije Daniela Segarića, te ravnateljicu Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA Marinu Dujmović Vuković.
„U suradnji s našim partnerima iz BiH i Crne Gore koji su prepoznali značaj ove teme, zajedno ćemo provedbom ovog projekta doprinijeti cilju Europske unije da do 2030. godine 60% komunalnog otpada bude ponovno upotrebljeno ili reciklirano,“ istaknula je ravnateljica Dujmović Vuković. Ovaj projekt, koji uključuje postavljanje novih polupodzemnih i nadzemnih spremnika za otpad u Zadru, predstavlja značajan iskorak prema održivom upravljanju otpadom. S obzirom na to da je projekt sufinanciran bespovratnim sredstvima EU-a, očekuje se značajno poboljšanje efikasnosti sustava prikupljanja otpada i smanjenje ekološkog otiska.
Projekt će rezultirati instalacijom novih spremnika za otpad na više lokacija u Zadru, a najvažniji dijelovi sustava uključuju 15 kompleta nadzemnih i 14 kompleta polupodzemnih spremnika koji će biti postavljeni u ključnim zonama grada. Ova infrastruktura će omogućiti bolju organizaciju odvoza otpada, smanjujući broj dolazaka vozila na kritične točke, a time i smanjenje emisija CO2. Također, implementacija tehnologije otpadomjera omogućit će korisnicima precizno praćenje kada su svoj miješani komunalni otpad odložili, čime će se unaprijediti sustav praćenja i odvajanja otpada.
„Ovaj projekt nam omogućuje da moderniziramo sustav gospodarenja otpadom u Zadar. Osim novih spremnika, bit će uvedena i digitalna platforma koja će pratiti učinkovitost sustava i pružiti dodatne podatke potrebne za buduće poboljšanje,“ rekao je direktor Čistoće Zadar John Ivan Krstičević. Ova platforma bit će ključna u podizanju razine znanja i svijesti među građanima o važnosti reciklaže, a kroz edukativne aktivnosti koje će provoditi partneri na projektu, povećat će se angažman lokalnih zajednica u smanjenju otpada i povećanju reciklaže.
Ukupna vrijednost projekta RECIRCLE iznosi 2.322.953,90 eura, od čega EU bespovratna sredstva čine 85%, tj. 1.974.510,80 eura. Projekt uključuje suradnju s brojnim partnerima, među kojima su Ured za europske integracije, fondove i odnose s javnošću Srednjobosanskog kantona, Grad Bihać, Općina Zeta te Čistoća Podgorica, koji će također implementirati slične aktivnosti u svojim područjima. Također, planira se nabavka kamiona za odvoz otpada, čime će se osigurati bolja povezanost svih uključenih dionika u sustavu gospodarenja otpadom.
Projekt RECIRCLE ima jasno postavljen cilj – povećanje stope reciklaže i smanjenje količine otpada koji završava na deponijima. Implementacijom novih spremnika i sustava za odvojeno prikupljanje otpada, uz korištenje najnovijih tehnoloških rješenja, stvorit će se uvjeti za postizanje ambicioznih ciljeva Europske unije do 2030. godine. Provedba projekta traje do studenog 2026. godine, a očekuje se da će rezultati biti vidljivi već u ranim fazama realizacije.
Projekt RECIRCLE predstavlja korak naprijed u održivom razvoju Zadra, ali i šire regije, a postavljanjem novih spremnika i uvođenjem tehnologije za praćenje odvoza otpada, Grad Zadar šalje snažnu poruku o važnosti ekološki odgovornog ponašanja i pripreme za buduće izazove u gospodarenju otpadom.
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.